Poseł Lipiec: silna i niezależna Białoruś to bezpieczna Polska

Data publikacji: 17.08.2020 08:30 / Data aktualizacji: 17.08.2020 08:43
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

O wsparcie demokratycznych działań Białorusinów zaapelował na naszej antenie poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, silna i niezależna Białoruś to tak naprawdę bezpieczna Polska, dlatego istotną pomocą dla walczących o wolność jest plan „Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na realizację programu nasz kraj przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł.

- To dobry plan zainicjowany przez rząd, po to, aby wspierać przede wszystkim niezależne media, organizacje pozarządowe, tak, aby miały one na tyle siły, wsparcia moralnego i finansowego, by mogły swoją aktywność kontynuować - zaznaczył poseł Lipiec.

Jednocześnie wyraził swoje niezadowolenie z braku reakcji Unii Europejskiej na inicjatywę Polski. 

- Oczywiście, że powinna zareagować. Dziwi to, że brak było odpowiedzi na szybkie wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego kierowane do przywódców państw Wspólnoty o zwołanie szczytu europejskiego. Przecież wiemy, jakie interesy mają Niemcy z Rosjanami, Francuzami, dlatego też te przeszkody, które w ramach Unii istnieją, trzeba pokonać - zaznaczył gość Radia Kielce.

Bezpieczeństwo, otwartość i solidarność – to trzy filary planu dotyczącego solidarności Polski ze społeczeństwem białoruskim, który przedstawił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Program zakłada m.in. wsparcie dla osób represjonowanych, program stypendialny przeznaczony dla studentów i naukowców relegowanych w ramach represji z białoruskich uczelni, ułatwienia przy wjeździe do Polski i w dostępie do rynku pracy.

Tagi do tego wpisu
Reklama