Posłanka PO o odwadze w kontekście aborcji. M. Karnowski: chodzi o życie

Data publikacji: 22.02.2021 20:00
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Marzena Okła-Drewnowicz - Platforma Obywatelska

Na zdjęciu: Marzena Okła-Drewnowicz - Platforma Obywatelska
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz mówi o odwadze i hipokryzji, w kontekście projektu ustawy o aborcji na żądanie do 12 tygodnia życia. W rozmowie z portalem gazeta.pl, świętokrzyska parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej stwierdziła, że od ludzi, którzy mają konserwatywne poglądy wymaga się odwagi, aby móc wypracować kompromis dotyczący aborcji.

Zdaniem publicysty Michała Karnowskiego, to odwracanie uwagi od tego, że sprawa nie dotyczy pojęć, ale życia.

- Wokół jest wręcz żądanie liberalnego podejścia do tematu aborcji. Jedyne, co dziś możemy zrobić, to dać pakiet bezpieczeństwa i zagwarantować kobiecie podejmowanie decyzji nie samej, aby to nie była decyzja o przerywaniu ciąży wtedy, kiedy mi się podoba, ma to być wybór, ale pod pewnymi warunkami - mówiła poseł Marzena Okła-Drewnowicz. Jej zdaniem, upieranie się przy zakazie aborcji jest hipokryzją, ponieważ zabiegi przerywania ciąży i tak są wykonywane w tzw. „podziemiu aborcyjnym”.

Zdaniem Michała Karnowskiego, publicysty „Sieci” i „DoRzeczy”, za pomocą takich pojęć jak „odwaga" czy „hipokryzja", politycy Platformy odwracają uwagę opinii publicznej od faktu, że rozmowa o aborcji, jest tak naprawdę rozmową o życiu.

- Już w piątym tygodniu życia nienarodzonego dziecka bije jego serce. Wydaje mi się, że to jest istota tej debaty. O tym powinniśmy rozmawiać, a nie o tym, czy istnieje podziemie aborcyjne, czy go nie ma. Nie o tym, czy ktoś jest hipokrytą, czy nim nie jest. W życiu publicznym powinniśmy dążyć do ochrony życia. Tak też głosi Konstytucja, której nie uchwalały siły konserwatywne, czy prawicowe. Konstytucja, jak również orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego mówi jasno, że chronione jest także życie nienarodzone - dodaje.

Michał Karnowski podkreśla, że rozgrywanie polityczne tematu aborcji może być swego rodzaju zagłuszaniem własnego sumienia wobec tego, co tak naprawdę pod pojęciem aborcji się kryje.

- Patrząc na ten ostatni projekt Platformy mam przekonanie, że próbuje się, używając często skrajnych i dramatycznych sytuacji, zaproponować polskiemu społeczeństwu masową aborcję, powszechnie dostępną. Zresztą podczas protestów, które przetoczyły się przez miasta, słyszeliśmy wręcz apologię aborcji, zachwyt. Stwierdzenie, że to jest OK, że to jest świetne, ale tak nie jest. To jest straszliwy dramat, który odbija się później na życiu kobiet, którym to zaproponowano - podkreśla Michał Karnowski.

Ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej nie chce odnosić się wprost do wypowiedzi świętokrzyskiej działaczki PO, jednak podkreśla, że stanowisko Kościoła w sprawie ochrony życia pozostaje cały czas niezmienne.

- Od momentu poczęcia, mamy do czynienia z nowym życiem. To nie jest płód, tylko człowiek, przygotowany do rozwoju. Kościół zawsze bronił życia, które jest wielką wartością, bożym darem. Obecnie niektóre partie polityczne, głosząc hasła nawiązujące do liberalizacji aborcji chcą wykorzystać ich popularność, a przez to zdobyć kilka punktów procentowych więcej - dodaje.

Zdaniem księdza Mirosława Cisowskiego, to bardzo przykre, że czasem u polityków głos partii zastępuje głos sumienia. 

Reklama