Posłowie Lipiec i Kwitek interweniują w sprawie terenów zalewowych [PISMO]

Data publikacji: 23.03.2021 11:13
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS i Marek Kwitek - poseł PiS

Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS i Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Świętokrzyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec wystosowali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zaktualizowanie map zagrożenia powodziowego.

Parlamentarzyści chcą by zostały one dopasowanie do przeprowadzonych inwestycji przeciwpowodziowych co w konsekwencji mogłoby złagodzić obowiązujące obostrzenia dotyczące realizacji nowych inwestycji na terenach ujętych na mapach.

Posłowie nie kwestionują potrzeby istnienia tego rodzaju map. Ich intencją jest to aby uwzględnić przy ich opracowaniu najnowsze inwestycje przeciwpowodziowe, a nie czekać kolejne 6 lat na aktualizację tych dokumentów - co wynika z harmonogramu pracy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Stanowisko w tej sprawie zajęły już gminy leżące nad Wisłą , starostwo sandomierskie i gmina Sandomierz o czym informowało już Radio Kielce.

Ponieważ poseł Marek Kwitek nie zgadza się w pełni ze sformułowaniami  i treścią  ich pism dlatego opracował własne stanowisko poparte przez lidera świętokrzyskich struktur PiS posła  Krzysztofa Lipca.

Parlamentarzyści zwracają uwagę na to, że pod koniec tego roku w Sandomierzu zakończy się duża i ważna inwestycja zabezpieczająca przed powodzią miasto i okolice, która kosztuje prawie 220 mln zł i obejmuje m.in. rozbudowę wału opaskowego chroniącego hutę szkła, budowę bramy portowej, modernizacje wałów rzeki Koprzywianki. Podjęte prace znacznie zwiększą bezpieczeństwo.

Posłowie proszą też o uwzględnienie wielu innych inwestycji przeciwpowodziowych wykonanych w latach 2018-20 na obszarze zlewni Sandomierz, a także modernizację wałów Sanu, Łęgu, Trześniówki, budowę i modernizację przepompowni.

- Jesteśmy przekonani, że efekty realizacji tych inwestycji powinny przełożyć się pozytywnie na zasięg map powodziowych i wyznaczonych stref co bezpośrednio przełoży się na proces wydawania warunków zabudowy. Sprawa bezpieczeństwa i ochrona przeciwpowodziowa powinna być w sposób racjonalny wyważona z możliwością dalszego życia i rozwoju tego obszaru - napisali posłowie.

Planują oni zorganizowanie spotkania w tej sprawie w kancelarii premiera.

Mapy zagrożenia powodziowego obejmują w sumie połowę obszaru Polski i dotyczą ok 15 mln ludzi. Ich tworzenie wynika z dyrektywy Unii Europejskiej. Mapy są jednym z elementów ochrony przeciwpowodziowej i planowania przestrzennego.

PEŁNY TEKST PISMA POSŁÓW DO PREMIERA

Gościem środowej (24 marca) Rozmowy Dnia o godz. 8:30 będzie poseł PiS Marek Kwitek. Głównym tematem będą mapy zagrożenia powodziowego i związane z nimi obostrzenia dotyczące nowych inwestycji oraz plan tworzenia nowych polderów, co wywołuje duże emocje wśród mieszkańców i samorządowców.

Reklama