Posłowie moskiewscy i szwedzcy wrócą do Kielc. Znamy termin

Data publikacji: 01.06.2021 10:54
Autor: Marlena Płaska , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Figury posłów szwedzkich i moskiewskich wkrótce ponownie zajmą miejsce na fasadzie Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

Kamienne monumenty wrócą 8 czerwca. Na ten dzień Muzeum Narodowe w Kielcach zapowiedziało konferencję prasową, podczas której przedstawione zostaną m.in. szczegóły dotyczące montażu.

Przypomnijmy, rzeźby od XVII wieku były związane z pałacem. Jak mówiła w rozmowie z Radiem Kielce Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, stanowiły zwieńczenie dyplomatycznej działalności fundatora tej budowli, biskupa Jakuba Zadzika, z czasów kiedy był kanclerzem.

- Jeśli stoimy przodem do głównego wejścia do pałacu, to po lewej stronie znajdowały się sylwetki dwóch ministrów moskiewskich, w ubiorach charakterystycznych dla tego narodu w owym czasie. A był rok 1634, kiedy biskup Jakub Zadzik, wówczas poseł Rzeczpospolitej, zawarł traktat pokojowy z Państwem Moskiewskim. Rzeźby miały upamiętniać to wydarzenie - wyjaśnia.

Po prawej stronie znajdowały się rzeźby posłów szwedzkich, przypominające o drugim traktacie pokojowym, tym razem ze Szwedami, w którego zawarciu biskup Jakub Zadzik uczestniczył w 1626 roku. Figury te zostały zrzucone z fasady, gdy po upadku powstania styczniowego, pałac przeszedł w ręce Rosjan.

Jak informowaliśmy, podczas trwającego od kilku lat remontu podjęto decyzję o przywróceniu na fasadę wszystkich czterech monumentów. Aby je odtworzyć, niezbędne były m.in. konsultacje ze specjalistami od ówczesnych strojów, pomocne były ryciny, a także komisje konserwatorskie.

Całkowity koszt modernizacji Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich ma wynieść ponad 21 mln zł. Remont rozpoczął się w 2017 roku, a jego zakończenie planowane jest na 2021 rok. Większość pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.

Reklama