Poszukiwania ciał żołnierzy wznowione. Fundacja prosi o kontakt rodziny poległych

Data publikacji: 12.11.2021 12:29
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Strefa munduru
12.11.2021. Biały Ług. Poszukiwania ciał żołnierzy Armii Krajowej

12.11.2021. Biały Ług. Poszukiwania ciał żołnierzy Armii Krajowej
Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Wznowiono poszukiwania ciał żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w walce z Niemcami pod Białym Ługiem koło Słupi w powiecie koneckim.

Jak informowaliśmy, Fundacja „Niezłomni” odnalazła w tym roku dwa ciała żołnierzy, ale niewykluczone, że w pobliżu spoczywają kolejne.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Jodła", który uczestniczy w poszukiwaniach informuje, że z dostępnych materiałów historycznych wynika, iż z 20 rannych po bitwie, 10 osób było w stanie ciężkim. Dwie osoby zmarły i pochowane zostały w okolicy wiosek.

- Ciała złożone były w jamie o kształcie leja, co może wskazywać na szybki pochówek. Samo ułożenie ciał też na to wskazywało. Doprowadziło nas to do konkluzji, że są to prawdopodobnie żołnierze ciężko ranni w czasie bitwy, którzy tuż po niej zmarli - wyjaśnia.

Dionizy Krawczyński dodaje, że w okolicznych wioskach trwała obława, więc osoby, które szybko grzebały ciała liczyły na to, że gdy sytuacja się uspokoi, będzie możliwość przeniesienia ciał np. na cmentarz. - I faktycznie wiemy, że pięciu żołnierzy po wojnie ekshumowano, kilku pochowano na nekropolii w Żarnowie. Ciągle jednak brakuje informacji o miejscu pochówku trzech żołnierzy - dodaje.

Wojciech Łuczak, prezes stowarzyszenia „Niezłomni” informuje, że dziś przeszukiwany jest teren około jednego hektara w miejscu gdzie stacjonowało wojsko. To miejsce oddalone od leśnej mogiły, gdzie w maju znaleziono dwa ciała.

- W związku z informacjami i przekazami, które posiadamy, przenieśliśmy teren poszukiwań kilka kilometrów dalej i tu dziś szukamy kolejnych poległych żołnierzy Armii Krajowej - wyjaśnia.

Badacze ustalili, że 27 października 1944 roku w miejscowości Biały Ług miała miejsce zwycięska bitwa, którą stoczył z Niemcami 25. pułk piechoty Armii Krajowej, pod dowództwem majora Rudolfa Majewskiego. W walce zginęło łącznie 10 żołnierzy.

Lista poległych:

1. st. wachm. pchor./ppor. Bazarewski Stanisław „Bazar”,
2. uł / strz. Izdebski Henryk „Lis”,
3. Strz. „Bażantino” (NN),
4. Strz. Bronikowski Harry „Harry”,
5. St. strz. Hernik „Burza”,
6. St. strz. Ostrowski Czesław” Krzak”,
7. St. strz. Pawlik Józef „Piorun”,
8. Strz. „Sławek” (NN),
9. Strz. „Władek” (NN),
10.Strz. „Zagłoba” (NN)

Rodziny poległych proszone są o kontakt z Fundacją „Niezłomni", tel.: 886-886-440

W pracach prowadzonych przez fundację biorą udział członkowie organizacji odwołujących się do tradycji 27. Pułku Ułanów (między innymi SRH „Jodła"), którzy przyjechali z terenu całego województwa oraz z Warszawy. W pracach wzięli także udział członkowie Stowarzyszenia Libera ResPublica z Końskich.

adv adv
Wiadomości
Reklama