Powiat opatowski walczy o wprowadzenie swoich pomysłów do strategii

Data publikacji: 28.09.2020 17:15
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020 Opatów. Konsultacje w sprawie strategii województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego.

28.09.2020 Opatów. Konsultacje w sprawie strategii województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego.
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Władze gmin i powiatu opatowskiego chcą wspólnie walczyć o włączenie swoich pomysłów do strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego. To dokument, który będzie pomocny przy rozdzielaniu pieniędzy w nowej perspektywie unijnej do 2030 roku.

Starosta Tomasz Staniek podkreśla, że prócz podpisania porozumienia z gminami przedstawiany jest pomysł na rozwój gospodarki. Jest nim utworzenie Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolnej we Włostowie. Starosta uważa, że to strategiczna inwestycja w regionie, której koszt sięgnie grubo ponad 100 mln zł.

28.09.2020 Opatów. Konsultacje w sprawie strategii województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu Marek Staniek - wójt IwaniskFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Będą hale inwestycyjne i produkcyjne, które będą mogli wynająć przedsiębiorcy, czyli coś na zasadzie inkubatora technologicznego, parku inwestycyjnego - wyjaśnia starosta Tomasz Staniek. 

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski uważa, że pomysł jest dobry, ponieważ gmina Opatów w większości jest rolnicza. Jego zdaniem, nie jest to jednak najważniejszy punkt.

- Mówimy o Europejskim Centrum Templariuszy, na którym chcemy budować turystykę, a z centrum rolniczego we Włostowie mogą skorzystać nasi mieszkańcy – mówi Grzegorz Gajewski.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski przypomina, że wszelkie konsultacje dotyczące nowej strategii województwa dobiegają końca. Członkowie zarządu oraz urzędnicy pilotujący strategię będą się przyglądać pomysłowi. Przyznaje, że większość pomysłów z regionu jest o wiele bardziej zaawansowana.

28.09.2020 Opatów. Konsultacje w sprawie strategii województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, poseł Krzysztof Lipiec, Tomasz Staniek - starosta opatowskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Obecny na spotkaniu poseł Krzysztof Lipiec, lider PiS w regionie przypomina, że nowa perspektywa unijna będzie rekordowa. Premier Mateusz Morawiecki wynegocjował dla Polski 750 mld zł.

- W naszym regionie, szczególnie na ziemi sandomiersko-opatowskiej brakuje zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, a to ważne, by ten element gospodarki mógł się rozwijać. Zadeklarowałem duże wsparcie – mówi Krzysztof Lipiec.

Obecny na spotkaniu senator Jarosław Rusiecki podkreśla z kolei, że oprócz rolnictwa, należy zadbać także o inne aspekty.

- Wszystko należy czynić, aby potwierdzić rolniczy charakter powiatu, ale nie można zaniedbać innych dziedzin. Choćby związanych z historią i krajoznawstwem, przedsiębiorstwami, których jest niewiele, ale są, a także projektami związanymi np. z seniorami - mówi Jarosław Rusiecki.

Poseł Andrzej Kryj z PiS uważa, że następne lata perspektywy finansowej UE powinny być nakierowane na wsparcie nowoczesnego rolnictwa, ale także turystyki. Zaznacza jednak, że wiele powiatów w regionie ma podobne cele, co powiat opatowski, dlatego działania powinny być skoordynowane.

28.09.2020 Opatów. Konsultacje w sprawie strategii województwa świętokrzyskiegoFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

– Strategia województwa powinna odpowiadać na potrzeby, ale też je ze sobą wiązać. Nie może być tak, że każdy sobie rzepkę skrobie i każdy oczekuje czegoś dla siebie – mówi Andrzej Kryj.

Dodaje, że powiat opatowski wśród pomysłów wymienił promocję marki turystycznej zamku w Ujeździe, ale także Krzemionek, które znajdują się w powiecie ostrowieckim. Poseł wskazuje, że w tym wypadku konieczna powinna być współpraca samorządów. 

Na przeprowadzenie konsultacji samorządy mają czas do końca września. Następnie wdrożony zostanie kolejny etap, czyli procedowanie złożonych wniosków, powstałych w wyniku konsultacji.

Reklama