Powiat opatowski wśród najbogatszych, gmina Opatów odbija się od dna

Data publikacji: 04.08.2020 16:45
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starostwo Powiatowe w Opatowie

Starostwo Powiatowe w Opatowie
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Powiat opatowski jest jednym z najbogatszych samorządów powiatowych w Polsce. Z rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota” wynika, że zajmuje trzecie miejsce w Polsce. Według zestawienia roczny dochód na osobę wynosi tam 1373,40 zł. Wyżej plasują się tylko powiaty człuchowski i przysuski, które od 2010 roku na zmianę zajmują dwa pierwsze miejsca.

Starosta Tomasz Staniek podkreśla, że trzecie miejsce to bardzo dobry wynik, szczególnie że w Polsce jest 314 powiatów. Twierdzi, że tak wysoka lokata wynika z dobrze prowadzonej polityki finansowej oraz inwestycyjnej.

- Powiat opatowski zanotował wzrost budżetu o 25 procent. To pieniądze, które zostały pozyskane z zewnątrz na różne inwestycje. Powiat wygenerował także nadwyżkę budżetową ok. 6 mln zł – informuje Tomasz Staniek.

Od dna rankingu odbija się także gmina Opatów. Jak informowaliśmy, w ubiegłym roku zajęła niechlubne, ostatnie miejsce wśród 267 miast powiatowych. Tegoroczny ranking jest dla gminy o wiele bardziej optymistyczny, ponieważ awansowała na 256 miejsce.

Burmistrz Grzegorz Gajewski twierdzi, że to sukces, który go cieszy, a ma nadzieję, że będzie coraz lepiej. Podkreśla jednocześnie, że to efekt drobiazgowej pracy, często też niepopularnych decyzji, np. kwestii reorganizacji szkół podstawowych, gdzie analizy wskazały przerost zatrudnienia.

- Przeanalizowaliśmy takie kwestie, na które wydawano pieniądze, moim zdaniem, zbędnie. Przeanalizowaliśmy umowy z zewnętrznymi kontrahentami. Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. W naszym przypadku to dało efekt – mówi burmistrz Grzegorz Gajewski.

Zamożność gminy Opatów per capita wyliczono na 2785,42 zł. W tyle zostały takie świętokrzyskie miasta jak Skarżysko-Kamienna i Kazimierza Wielka.

NAJZAMOŻNIEJSZE SAMORZĄDY W 2019 ROKU

Reklama