Powiat sandomierski skorzysta z tarczy samorządowej

Data publikacji: 25.06.2020 17:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.06.2020. Sandomierz. Przekazanie czeków gminom powiatu sandomierskiego z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych

25.06.2020. Sandomierz. Przekazanie czeków gminom powiatu sandomierskiego z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

14,4 mln złotych z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do samorządów z powiatu sandomierskiego. Symboliczne czeki przekazał wójtom i burmistrzom, poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta zapewnił, że w ciągu kilku tygodni te pieniądze trafią na konta gmin i powiatu.

Poseł dodał, że samorządy mogą wydać te pieniądze według własnego uznania. Może  to być budowa kanalizacji, wodociągów, remonty dróg, ale również wkład własny do inwestycji dofinansowanych z funduszy zewnętrznych. Zaznaczył, że niezależnie od tego nadal funkcjonuje Fundusz Dróg Samorządowych.

- Myślę, że jest to ważne wsparcie dla samorządów. W Polsce 40 proc. inwestycji prowadzą właśnie one. Te pieniądze pozytywnie odczują także przedsiębiorcy, bo skoro będą realizowane inwestycje, to oni na tym skorzystają - powiedział poseł Marek Kwitek.

Marek Łukaszek, wójt gminy Dwikozy stwierdził, że ponad 14 mln złotych dla powiatu sandomierskiego to potężny zastrzyk finansowy. Dodał, że za to należy docenić rząd, parlament i prezydenta RP. Przyznał że w tym roku, z powodu epidemii, dochody samorządów są skromniejsze, dlatego tym bardziej dodatkowe pieniądze są potrzebne.

Najwięcej pieniędzy wśród sandomierskich samorządów otrzymał Sandomierz. Jest to kwota 2,6 mln złotych. Paweł Niedźwiedź, zastępca burmistrza zapowiedział, że te pieniądze zostaną wykorzystane na rewitalizację parku miejskiego.

Dokończenie przebudowy tego miejsca z powodu epidemii koronawirusa zostało przesunięte na przyszły rok, ale ponieważ pojawiły się nieoczekiwane pieniądze, inwestycja zostanie wykonana do końca tego roku.

Z Funduszu Inwestycji Samorządowych w powiecie sandomierskim pozostałe gminy otrzymały następujące kwoty:

- Koprzywnica: 1 mln 905 tys zł
- Klimontów: 2 mln 487 tys zł
- Zawichost: 500 tys zł
- Samborzec: 733 tys zł
- Łoniów: 1 mln 084 tys zł
- Wilczyce: 500 tys zł
- Obrazów: 1 mln 361 tys zł

Reklama