Powiat sandomierski walczy o pieniądze dla szpitala

Data publikacji: 28.07.2021 17:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego

Sandomierz. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jest szansa na wpisanie budowy nowego pawilonu sandomierskiego szpitala na listę projektów priorytetowych Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego.

Oznacza to, że inwestycja miałaby zagwarantowane unijne dofinansowanie. To kluczowe dla szpitala, bo inwestycja ma kosztować ok. 70 mln zł, więc ani lecznica ani władze powiatu nie poradziłyby sobie z jej finansowaniem.

Zarząd powiatu sandomierskiego wystosował do władz województwa świętokrzyskiego apel w tej sprawie, ponieważ przyjęta przez zarząd województwa lista nie uwzględnia sandomierskiej inwestycji.

"Szpital  Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu jest jednym z trzech szpitali w województwie o III poziomie zabezpieczenia medycznego, obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii I Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W ciągu roku na oddziałach szpitalnych  hospitalizowanych jest  prawie  20 tys. pacjentów, uważamy, że pomijanie sandomierskiego szpitala jest niezrozumiałe" - napisano w stanowisku powiatu.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego zapewnia, że ta sprawa trafi ponownie pod dyskusję samorządu oraz dyrektorów odpowiednich departamentów urzędu marszałkowskiego. Dodał, że dziś osobiście przedstawił stanowisko zarządu powiatu sandomierskiego władzom województwa.

- Myślę, że uda się znaleźć te pieniądze, decyzja zapadnie w najbliższy piątek - dodał Marek Jońca.

W nowym pawilonie, oprócz bloku operacyjnego byłaby również centralna sterylizatornia oraz oddział intensywnej terapii.

Reklama