Powiat starachowicki zakupił maszynę do wykonywania testów PCR

Data publikacji: 29.04.2021 20:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.04.2021. Starachowice. Sprzęt do wykonywania testów PCR

29.04.2021. Starachowice. Sprzęt do wykonywania testów PCR
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach będą badane próbki na obecność koronawirusa. W ramach projektu „Walka z epidemią COVID-19 na terenie Powiatu Starachowickiego” powiat zakupił i przekazał do szpitalnego laboratorium specjalistyczną maszynę, która wykonuje testy PCR - informuje starosta starachowicki Piotr Babicki.

Sprzęt pracuje metodą, która jest określana „złotym standardem” w diagnostyce Sars-CoV-2 - wyjaśnia kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego w starachowickim szpitalu Magdalena Piega.

- Wynik dodatni na obecność koronawirusa otrzymujemy w 45 minut, ujemny w pół godziny. To znacząco ułatwia pracę szpitala. Urządzenie pozwala prowadzić także wszystkie badania genetyczne, które mogą potwierdzić zakażenie na najwyższym poziomie jakościowym np. na obecność HIV czy HPV, gruźlicy oraz enzymów opornych na antybiotyki. Takie badania prowadzone są u nas w szpitalu przesiewowo, ale wówczas przez 48 godzin chory powinien być izolowany. Tymczasem nowy sprzęt pozwala wykonać to badanie w 55 minut - dodaje.

29.04.2021. Starachowice. Przekazanie sprzętu do wykonywania testów PCR. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Dąbrowski - wicestarosta starachowicki, Piotr Babicki - starosta starachowicki, Magdalena Piega - kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego w szpitalu starachowickim i Grzegorz Kaleta - dyrektor szpitala w StarachowicachFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Maszyna została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych. Kosztowała 178 tys. zł. Kupiono ją w ramach realizowanego przez powiat projektu „Walka z epidemią COVID-19 na terenie Powiatu Starachowickiego” - mówi wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.

- Za prawie 4 mln zł w ramach projektu kupiono też środki ochrony osobistej, ozonatory, 10 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych, urządzenia do dezynfekcji dłoni dla 28 podmiotów uczestniczących w projekcie. To jednostki podległe powiatowi oraz gminy wchodzące w skład powiatu - wymienia.

W ramach projektu kupione zostaną też testy antygenowe za 950 tys. zł.

29.04.2021. Starachowice. Sprzęt do wykonywania testów PCRFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama