Powstaje budżet miasta. Potrzeba na inwestycje i podwyżki

Data publikacji: 24.11.2021 20:59
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Komisja finansów publicznych kieleckiej rady miasta obradowała dzisiaj nad projektem budżetu Kielc na 2022 rok. W trakcie dyskusji mieszkańcy upomnieli się o ważne inwestycje, a radni o podwyżki.

Katarzyna Suchańska, przewodnicząca komisji, z klubu Bezpartyjni i Niezależni, zaznaczyła, że dzisiejsze decyzje w sprawie wydatków inwestycyjnych na przyszły rok miały ograniczony charakter.

- Obrady komisji były skupione głównie na sprawach związanych z jednostkami miejskimi zajmującymi się kulturą lub sportem. Chodzi tu głównie o zmniejszenie dotacji podmiotowej dla Geonatury - powiedziała.

Pojawiło się także zagadnienie związane z planowaną podwyżką wynagrodzeń dla kieleckich radnych, którą zaproponował przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś.

- Każdy z członków Rady Miasta Kielce miałby otrzymać ok. 1,4 tys. zł. Po przegłosowaniu uchwały w tej sprawie wydatki miasta mogłyby wzrosnąć nawet do 400 tys. zł w ciągu roku. Jednak na powyższy temat nikt nie zajął jeszcze stanowiska. Uchwały będą opiniowane na kolejnej komisji finansów, która odbędzie się w przyszłym tygodniu. Wtedy to będziemy mieć już projekty uchwał. To pozwoli nam dyskutować o konkretnych kwotach i rozwiązaniach - tłumaczyła Katarzyna Suchańska.

Przewodnicząca wskazała, że w trakcie dyskusji komisja zajęła się też rozpatrzeniem m.in. wniosków złożonych przez mieszkańców Kielc.

- Mowa tu przede wszystkim o wniosku osób mieszkających przy ulicy Morcinka, który dotyczy przeznaczenia w budżecie na 2022 rok pieniędzy na budowę tej ulicy na odcinku między ul. Uniwersytecką a ul. Ciekocką. Pojawił się także wniosek dyrekcji Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach o wygospodarowanie środków na budowę hali sportowej przeznaczonej dla uczniów tej szkoły - mówiła.

Oba wnioski z prośbą o zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie zostały skierowane do prezydenta Kielc. Do Bogdana Wenty trafi również wniosek o rozpoczęcie prac nad projektowaniem całego układu drogowego obejmującego obszar ul. Morcinka.

- Chodzi tu o układ drogowy Morcinka - Ciekocka - Świerczyńska - Uniwersytecka. Tak aby polepszyć komunikację na tym obszarze, a także by urbanizacja tej części miasta przebiegała w sposób prawidłowy - dodała.

Wszystkie wnioski zostały jednogłośnie poparte przez członków komisji.

Kolejne posiedzenie komisji finansów publicznych odbędzie się 30 listopada.

adv adv
Wiadomości
Reklama