Powstaje ser dla seniorów, ale technologia jest tajna

Data publikacji: 12.09.2021 20:17
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nad specjalnym serem dla seniorów pracują mleczarze z naukowcami pod skrzydłami Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Jerzy Pośpiech, dyrektor instytucji informuje, że sery spersonalizowane dla starszej grupy wiekowej są innowacją, której dotąd nie było na rynku.

- Są już sery dedykowane dzieciom, diabetykom, osobom z nietolerancją laktozy, a teraz będą też sery dla osób starszych - dodaje.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego podpisał już umowę na stworzenie takiego produktu z jedną ze świętokrzyskich mleczarni i Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie. Innowacja polega w tym przypadku na zastosowaniu konkretnych bakterii do produkcji sera.

- Zostaną zastosowane występujące w przyrodzie, ale unikalne szczepy bakterii, które będą ułatwiać produkcję sera. Wyniki badań udostępnione zostaną za półtora roku - dodaje dyrektor ŚODR.

Do tego czasu dokładna technologia objęta jest tajemnicą.

Produkt będzie w stu proc. polski i regionalny. Obecnie mleczarnie korzystają z licencji zagranicznych na personalizowane produkty.

Reklama