Powstała nowa publikacja o Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach

Data publikacji: 15.06.2020 12:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
15.06.2020. Sulisławice. „200 lat do Ciebie się uciekamy” - nowa publikacja o Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach

15.06.2020. Sulisławice. „200 lat do Ciebie się uciekamy” - nowa publikacja o Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„200 lat do Ciebie się uciekamy” - to tytuł najnowszej książki o Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach w powiecie sandomierskim. Publikacja ukazała się z okazji 200. rocznicy pielgrzymki mieszkańców Staszowa do Sulisławic.

Wierni swoją modlitwą wyprosili wtedy ustanie epidemii cholery, która dziesiątkowała mieszkańców miasta. Główne obchody tej rocznicy odbędą się 19 i 20 czerwca w Sulisławicach.

Jak powiedział kustosz sanktuarium ojciec Artur Traczewski, książka to zbiór wspomnień pątników, którzy opisują swoje przeżycia z trasy pielgrzymki i doznane łaski. Najbardziej ujmujące są ręcznie pisane refleksje na temat pielgrzymek do Sulisławic. W książce są także informacje na temat krzyża, który staszowianie postawili przy drodze wiodącej do Sanktuarium jako podziękowanie za ustanie epidemii cholery. Tekstom towarzyszą liczne fotografie. Przekazali je mieszkańcy Staszowa, odzew był bardzo duży. Są zarówno zdjęcia archiwalne z pielgrzymek staszowskich, jak i współczesne. Widać na nich m.in. strudzonych pielgrzymów pokonujących trasę pieszo, idących z krzyżem, z różańcami w dłoniach, całujących przydrożny krzyż, są też ludzie niosący transparenty.

Książka jest cegiełką na rzecz Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. Można ją kupić po każdej mszy świętej w tym kościele, jak również w księgarniach w Staszowie. Została wydana na zlecenie Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

15.06.2020. Sulisławice. „200 lat do Ciebie się uciekamy” - nowa publikacja o Sanktuarium Maryjnym w SulisławicachFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama