Powstaną obwodnice Chmielnika i Osieka

Data publikacji: 02.06.2020 12:46
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

W okolicach Chmielnika i Osieka wybudowane zostaną obwodnice. Pozwolą na odciążenie miast z ruchu tranzytowego i skrócenie czasu przejazdu.

Oba odcinki poprowadzone zostaną nowym śladem. Jak na razie nieznany jest szczegółowy przebieg tras, proponowane jest jednak, aby mierząca prawie 6 kilometrów obwodnica Chmielnika rozpoczynała się na trasie 73 przy nowym rondzie na północ od Chmielnika, dalej miałaby przecinać drogę krajową 78 i ponownie łączyć się z krajową 73-ką.

Z kolei 3-kilometrowa obwodnica Osieka miałaby omijać miasto od południowej strony i biec wzdłuż Wisły, tworząc dodatkową nitkę drogi krajowej 79.

Jak mówi rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Szymon Piechowiak, takie rozwiązanie nie tylko pozwoli na szybszy przejazd np. pomiędzy Krakowem i Sandomierzem, czy w przypadku obwodnicy Chmielnika pomiędzy Kielcami a Tarnowem, ale też wyprowadzi poza miasta ruch tranzytowy.

Ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców obu obwodnic planowane jest na koniec 2023 r.
Wstępne plany realizacji obu inwestycji to lata 2025 -2027. W planach jest także budowa obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 i Starachowic wzdłuż krajowej 42-ki.

Tagi do tego wpisu
Reklama