Powstańcy styczniowi mieli wojska rakietowe. Ich broń odtwarzają w Maleńcu

Data publikacji: 08.01.2021 11:25
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.01.2021. Maleniec. Na zdjęciu: Jacek Turalski-pracownik ZZH i Maciej Chłopek - dyrektor ZZH w Maleńcu

08.01.2021. Maleniec. Na zdjęciu: Jacek Turalski-pracownik ZZH i Maciej Chłopek - dyrektor ZZH w Maleńcu
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Wyrzutnia rakiet, niemal taka sama, jak używana przez powstańców styczniowych uczci 158. rocznicę wybuchu zrywu. Na pomysł odtworzenia tej broni wpadli pracownicy Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

Dr Maciej Chłopek, dyrektor instytucji wyjaśnia, że to sposób na przypomnienie o zaangażowaniu staropolskich zakładów produkcyjnych w konspiracyjną produkcję broni dla powstańców. Warto też poszerzyć wiedzę o mało znanych elementach broni.

- Mało kto wie, że w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym używano broni rakietowej, w postaci tzw. rac kongrewskich. W taką broń wyposażone były oddziały liniowe w Powstaniu Listopadowym, ale również oddziały powstańcze w Powstaniu Styczniowym. Prawdopodobnie części metalowe wykonywane były w zagłębiu staropolskim - mówi dyrektor.

Szkic rakiet z ogonami z sosnowych listew

 

Jak dodaje, pracownicy rekonstruują wyrzutnię rac kongrewskich i pociski według planów generała Józefa Bema z lat 20. XIX wieku.

- Cała długość racy z prowadnicą, w zależności od kalibru wynosiła od 2 do 4 metrów. Pocisk ustawiano na niskich koziołkach, a race wypuszczano tuż nad ziemią - opisuje.

Wykorzystywano też pionowe wyrzutnie, które strzelały pocisk lekko w górę. Zasięg takiej rakiety to dwa kilometry. Dr Maciej Chłopek zaznacza, że skuteczności broni nie była duża, ale potrafiła wprowadzić zamęt w szeregach przeciwnika. Jak przypomina, podczas bitwy pod Olszynką Grochowską race kongrewskie zatrzymały atak nieprzyjaciół.

 Szkic rakiet i ich głowic

Raca kongrewska, której nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego konstruktora, Williama Congreve’a, składała się z blaszanej rury wypełnionej czarnym prochem, jako materiałem pędnym. Do jej korpusu przymocowany był długi pręt służący do utrzymania kierunku i równowagi.

Broń zostanie zaprezentowana podczas wydarzenia w muzeum lub online, w zależności od sytuacji epidemicznej.

 Szkic wyrzutni statycznej

Podobne wiadomości
Reklama