Pożar w elektrowni. To tylko ćwiczenia [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: 10.09.2021 07:30
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.09.2021. Połaniec. Ćwiczenia służb ratowniczych w elektrowni

09.09.2021. Połaniec. Ćwiczenia służb ratowniczych w elektrowni
Fot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Scenariusz operacji zakładał m.in. zagrożenie powodzią, pożar w budynku biurowca oraz wypadek, w którym poszkodowany został jeden z pracowników.

W Elektrowni Połaniec odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Sprawdzano ich stopień przygotowania na wypadek sytuacji kryzysowych. W symulowanych sytuacjach udział wzięło ponad 150 strażaków, policjantów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pierwszą linię reagowania w sytuacji awarii stanowią służby kryzysowe znajdujące się na terenie elektrowni - pracownicy Enei Połaniec, służb ochrony, specjalistycznej jednostki straży pożarnej oraz Centrum Medycznego. Ich szybka i prawidłowa reakcja może zażegnać sytuację awaryjną zanim zdąży się rozwinąć. Kluczowa jest też właściwa ocena skali zagrożenia i poziomu, w którym siły elektrowni potrzebują dodatkowego wsparcia wyspecjalizowanych służb.

09.09.2021. Połaniec. Ćwiczenia służb ratowniczych w elektrowniFot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Podczas akcji przećwiczono m.in. ratowanie osób poszkodowanych w tym ewakuację poszkodowanego z wysokości, ugaszenie pożaru i zbudowanie specjalnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych. 

- Takie ćwiczenia i ich sprawny przebieg pokazują, jak ważna jest współpraca różnych służb ratowniczych. Dzięki zaangażowaniu i wzajemnym współdziałaniu straży, policji i wojska, pracownicy elektrowni mogą czuć się bezpiecznie. Ponieważ bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, tego typu testy przeprowadzamy regularnie - powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

W ćwiczeniach uczestniczyło kilkanaście zastępów strażackich - jednostka ratowniczo-gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej ze Staszowa, strażacy ochotnicy z jednostek w Połańcu, Ruszczy, Wiśniowej, Sichowa i Koniemłot, a także specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. 

09.09.2021. Połaniec. Ćwiczenia służb ratowniczych w elektrowniFot. Justyna Kosowicz / Enea Elektrownia Połaniec

- Zdajemy sobie sprawę, że Elektrownia Połaniec, to największy zakład przemysłowy na terenie naszego działania i jego właściwe zabezpieczenie jest istotne dla środowiska i otoczenia lokalnego, dlatego zawsze bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem bierzemy udział w ćwiczeniach organizowanych na terenie elektrowni - powiedział st. bryg. Rafał Gajewicz, Komendant Powiatowy PSP w Staszowie. 

Scenariusz ćwiczeń przewidywał nie tylko zagrożenie powodziowe i wypadkowe, ale także możliwe wzniecenie pożaru na terenie zakładu. 

- Stale trenujemy sytuacje kryzysowe po to, by w przypadku prawdziwego zagrożenia reagować szybko i skutecznie. Sprawdzamy zarówno postępowanie w przypadku awarii jak i świadomego działania – podkreślił Komendant Powiatowy Policji insp. Leszek Dębowski.

09.09.2021. Połaniec. Ćwiczenia służb ratowniczych w elektrowniFot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Terytorialsi realizowali zadania związane z działaniami przeciwpowodziowymi.

- W sytuacjach kryzysowych wszystkie służby pozostają w pełnej gotowości, także wojsko. Dlatego, czy to realna sytuacja, czy tylko ćwiczenia, zawsze chętnie służymy pomocą. To nasz wojskowy obowiązek – powiedział mjr Stanisław Kata, p.o. dowódcy 102. batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

W ćwiczeniach uczestniczyli także przedstawiciele innych służb zajmujących się sytuacjami kryzysowymi - Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Powiatowego i Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego ze Staszowa
i Połańca.

Reklama