Poznaliśmy „Nadzieje Kielc” 2020

Data publikacji: 29.09.2020 19:03
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2020. Kielce. Mała scena KCK. Nagrody

29.09.2020. Kielce. Mała scena KCK. Nagrody "Nadzieje Kielc"
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Po raz 25. wręczono statuetki „Nadzieje Kielc”. Wyróżnienie jest przyznawane cyklicznie od 1996 roku uczniom i absolwentom kieleckich szkół ponadpodstawowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury sportu i działalności społecznej.

W tegorocznej edycji nagrodzono 10 osób: trzech uczniów za osiągnięcia z przedmiotów humanistycznych, czterech za osiągnięcia z przedmiotów ścisłych oraz trzech - za osiągnięcia sportowe.

Jednym z laureatów został Jakub Treszczotko, absolwent VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, który podkreśla, że ta nagroda to duże wyróżnienie, ale także odpowiedzialność.

- To także duża motywacja do dalszej pracy. Ta nagroda sprawia, że dostrzegamy to, że inni także doceniają nasze umiejętności, a przez to niejako wymagają, by nasz potencjał został zrealizowany w pełni. Co prawda, wyjeżdżam na studia prawnicze do Poznania, jednak w Kielcach mam rodzinę, dlatego moje więzi z tym miastem z pewnością nie znikną - dodaje.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zwraca uwagę, że osoby wyróżnione tytułem „Nadzieje Kielc” już przyczyniają się do promocji stolicy regionu w Polsce i na świecie.

- Patrząc tylko z perspektywy laureatów związanych ze sportem, są to osoby, które mimo młodego wieku mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami w swoich dyscyplinach, reprezentując nasz kraj. Także laureaci z nauk ścisłych i humanistycznych godnie reprezentują i promują nasze miasto. Tegoroczna edycja tego konkursu jest wyjątkowa z uwagi na pandemię COVID-19, dlatego życzę wszystkim młodym mieszkańcom miasta, aby mimo przeciwności realizowali swoje marzenia - dodaje. 

We wręczeniu wyróżnień dla zdolnej młodzieży ze stolicy województwa świętokrzyskiego wziął udział także senator Krzysztof Słoń.

- Zawsze spotykam się tu z niesłabnącą pracowitością, ambicjami i talentami młodych kielczan. To niezwykłe, że młody człowiek potrafi tak kształtować i ukierunkowywać swoje życie, aby osiągać tak wielkie cele. Życzyłem dziś laureatom, aby w przyszłości tę statuetkę, jaką jest „Nadzieja Kielc” zamienili na „Nagrodę Miasta Kielce”, wyróżnienie, które jest przyznawane ludziom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta i jego mieszkańców - podkreśla.

Oprócz pamiątkowej statuetki każdy z laureatów nagrody "Nadzieje Kielc” otrzymał 2 tys. zł. Uroczystość uświetniły występy artystów ze Studia „Marzenie”, zespołu tańca akrobatycznego „Grafit” oraz Studia Piosenki „Ga-Ga” Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

Nadzieje Kielc 25 edycja – laureaci 

Katarzyna Borek

Katarzyna jest bardzo dobrą i utalentowaną uczennicą. Realizuje swoje pasje związane z językiem polskim i naukami humanistycznymi oraz rozwija umiejętności w wielu konkursach i na konferencjach. Jest finalistką L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Oprócz wzorowych wyników w nauce aktywnie angażuje się w życie szkolne i lokalne. Jest społeczną działaczką i aktywistką, chętnie bierze udział w różnych inicjatywach obywatelskich i sama organizuje wiele działań mających na celu poprawę życia młodych ludzi w mieście. Sprawuje funkcję zastępcy przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Kielce. Poza szkołą godnie reprezentuje jej imię, odnosząc sukcesy w wielu dziedzinach. Bierze aktywny udział w międzynarodowych projektach w ramach programu Erasmus oraz została Członkiem Honorowym konferencji Model United Nations Kielce 2019. W przyszłości chciałaby nadal rozwijać swoje umiejętności związane z językiem polskim i polityką oraz dalszym ciągu angażować się w działania społeczne.

Wiktor Brożek

Uczennica drugiej klasy o profilu prawniczym III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach. Cechuje go pokora, pracowitość i wytrwałość w realizacji stawianych przed nim celów, nie tylko edukacyjnych. Interesuje się naukami humanistycznymi takimi jak religioznawstwo, prawo, historia. Jest finalistą XXX Olimpiady Teologii Katolickiej – Przemyśl 2020 oraz finalistą XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej – Opole 2019. Uczestniczył w Olimpiadzie Solidarności, uzyskując na etapie szkolnym bardzo dobry wynik, przechodząc do etapu wojewódzkiego. Zajął również I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym ,,Nigdy więcej wojny! Pamiętamy – Wrzesień 1939r.” Wolny czas  poświęca na pogłębianie pasji, czytając książki o tematyce bliskiej swoim zainteresowaniom. Jest bardzo dobrym mówcą, dlatego w przyszłości zamierza podjąć naukę na  studiach prawniczych.

Iwo Kaczmarski

Uczeń II klasy o profilu biologia, język polski i język angielski V Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Iwo jest uczniem bardzo sympatycznym, zawsze uśmiechniętym, pozytywnie nastawionym do życia i ludzi. Piłka nożna jest jego prawdziwą pasją. Ambicja, pracowitość i wysoko stawiane sobie cele doprowadziły go do Młodzieżowej Reprezentacji Polski, której jest kapitanem. W czerwcu 2019 r. wraz z drużyną juniorów młodszych Korony Kielce doszedł do półfinału Mistrzostw Polski Centralnej Ligii Juniorów U17. W zeszłym sezonie regularnie występował w rozgrywkach 3 ligi w drużynie rezerw Korony, a obecnie jest podstawowym piłkarzem w I ligowej Koronie. Jego umiejętności piłkarskie są na tak wysokim poziomie, że Polski Związek Piłki Nożnej objął go programem Talent Pro. Iwo otrzymał również zaproszenie na testy zagraniczne od takich klubów jak: Leicester City i F.C. Parma Calcio 1913.

Róża Okoń

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. W roku szkolnym 2019/2020 ukończyła klasę trzecią o profilu biologiczno-chemicznym, a jej największym osiągnięciem jest tytuł finalistki LXVI Olimpiady Chemicznej i laureatki LVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swiniarskiego.

Oprócz czasu na naukę, Róża znajduję też czas na zaangażowanie społeczne. Jest przyboczną w 43. Kieleckiej Drużynie Harcerskiej im. Wojtka Szczepaniaka oraz współtworzy drużynę harcerzy i harcerek z klas 4-6. Jako harcerka była zaangażowana w wolontariat na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19.

Uczennica, jako wolontariusz uczestniczyła od kwietnia br. w akcji Funduszu „Zdolni do pomocy – korepetycje i konsultacje”, jest to bezpłatna pomoc w nauce dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Na zakończenie nauki w liceum została wyróżniona statuetką św. Jadwigi za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną na rzecz szkoły.

Piotr Rysiński

Tegoroczny maturzysta VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. To  pasjonat informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej, matematyki a także historii. Uczęszczał do klasy patronackiej firmy Transition Technologies o rozszerzonym profilu informatyki. Jego pasja i zaangażowanie przyniosły efekt w postaci wysokiej lokaty w ogólnopolskiej prestiżowej XXVII Olimpiadzie Informatycznej - Piotr uzyskał wyróżnienie za  bardzo wysoki wynik w I etapie olimpiady, który polegał na rozwiązywaniu zadań z algorytmiki i programowania o wysokim poziomie trudności. Niewątpliwie ważnym, następnym  sukcesem  Piotra  jest zajęcie wysokiego miejsca w kolejnej już edycji Miejskiego Maratonu Programistycznego Hackathon Idea Kielce 2019. Drużyna  Piotra „Gang Rycha” w składzie: Piotr Rysiński, Adrian Cieśla i Seweryn Hamerlak za aplikację mobilną  „Ives”, służącą do monitorowania śladu węglowego zdobyła II miejsce. Piotr zakwalifikował się do II etapu ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej, został Finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Statystyczne,j a także Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki.  

Łukasz Skrzyniarz

Absolwent Technikum nr 2 o specjalności Technik Mechatronik w Zespole Szkół Mechanicznych. Absolwent w trakcie nauki w Technikum wyróżniał się licznymi osiągnięciami w zakresie nauk technicznych, poprzez uczestnictwo w licznych sesjach popularno-naukowych organizowanych przez Szkołę, brał udział w Olimpiadach Wiedzy Technicznej oraz w Olimpiadach Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Został dwukrotnym Finalistą Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Osiągał wysokie wyniki w trakcie nauki szkolnej uzyskując każdego roku świadectwo z wyróżnieniem. Kończąc szkołę uzyskał bardzo dobre wyniki z egzaminów potwierdzających kalifikacje w zawodzie" Technik Mechatronik" oraz uzyskał wysokie wyniki egzaminu dojrzałości. Jako uczeń był koleżeński, brał udział w wolontariatach poświęcając swój wolny czas.

Mateusz Szymkiewicz

Uczeń klasy czwartej Technikum nr 7 w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach i równocześnie reprezentantem Klubu Tęcza-Społem Kielce. Ma on na swoim koncie wiele istotnych sukcesów sportowych w dyscyplinie  - trójbój siłowy. W 2019 r. Mistrzostwach  Europy w trójboju siłowym w Czechach, (Pilzno) w kategorii wiekowej do lat 18 i w kategorii wagowej  do 105 kg zdobył drugie miejsce z wynikiem 687,5 kg. Również w roku 2019 w Japonii w Mistrzostwach Świata w wyciskaniu leżąc (Tokyo) w kategorii wiekowej do 18 lat i w kategorii wagowej do 93 kg zajął drugie miejsce z wynikiem 187,5 kg. W tym samym roku uczestniczył w zawodach Pucharu Polski w trójboju siłowym w Kielcach w kategorii wiekowej do lat 18 open i seniorów  w kategorii wagowej do 93 kg, zajmując dwa pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych z wynikiem 715 kg. Na Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym w Kanadzie w 2019 r. w kategorii wiekowej do lat 18 i w kategorii wagowej do 105 kg  zajął drugie miejsce z wynikiem 755 kg. Udział w Mistrzostwach Polski w 2019 w trójboju siłowym w Spale w kategorii wiekowej do lat 18 i seniorów zakończył zdobyciem mistrzostwa kraju w kategorii wiekowej do lat 18,  a w kategorii seniorów drugiego miejsca z wynikiem 780,5 kg.

Osiągnięcia sportowe Mateusza Szymkiewicza są efektem jego wytrwałości i konsekwencji w osiąganiu najwyższych wyników w uprawianej przez niego dyscyplinie sportu, natomiast znaczące rezultaty udziału w światowych i krajowych zawodach trójboju siłowego zapowiadają przyszłe sukcesy w kategorii seniorskiej

Jakub Treszczotko

Osoba wszechstronnie uzdolniona, posiadająca bardzo rozległą wiedzę ogólną w szczególności z zakresu nauk humanistycznych: z literatury i języka polskiego oraz historii.  W roku szkolnym 2019/2020 został on finalistą L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zajmując 9 miejsce w Polsce. Tym co wyróżnia Jakuba wśród rówieśników są jego niezwykłe umiejętności oratorskie. Potrafi wypowiadać się na każdy temat, świetnie kojarząc fakty, dostarczając bardzo trafną argumentację wspartą ogromną wiedzą z różnych dziedzin życia. Dał temu wyraz podczas Turnieju Ogólnopolskich Debat Historycznych w 2018 roku, gdzie w finale został uhonorowany tytułem „Najlepszy mówca” w Polsce . W kolejnym roku w projekcie debat oksfordzkich na etapie regionalnym Jakub również został nagrodzony jako „Najlepszy mówca”.

Mateusz Wójcik

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. W roku szkolnym 2019/2020 ukończył klasę trzecią o profilu biologiczno-chemicznym, a jego największym osiągnięciem jest tytuł finalisty LXVI Olimpiady Chemicznej i laureata LVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swiniarskiego. Uczeń uzyskał również tytuł finalisty I stopnia z przedmiotu chemia w XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH”. W roku szkolnym 2019/2020 Mateusz pełnił funkcję przewodniczącego klasy, z której wywiązywał się kompetentnie i wzorowo.

Klasa o Mateuszu:

"Ma zamiłowanie do brydża i eleganckich butów.

Talent do chemii, pianina - to jedne z jego atutów.

Jako nasz przewodniczący całą klasą zarządza, A jego zdolność organizacji cenniejsza jest od pieniądza".       

Filip Zdziech 

Tegoroczny absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego, klasy z rozszerzonym programem nauczania: matematyki, geografii i języka angielskiego. Jego cechy charakteru: sumienność, pracowitość i obowiązkowość, pozwoliły  rozwinąć się jego talentowi. W sezonie 2019/2020 Filip zadebiutował jako obrotowy w barwach PGE Vive II w rozgrywkach PGNIG Superligi. Do największych osiągnieć Filipa Zdziecha można zaliczyć: III miejsce w mistrzostwach Polski 2017/2018 w Piłce Ręcznej Juniorów Młodszych oraz III miejsce i brązowy medal Mistrzostw Polski 2019/2020 w Piłce Ręcznej Juniorów. W sezonie 2017/2018 został wybrany najlepszym zawodnikiem na pozycji obrotowego podczas Final Four Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Juniorów Młodszych, a podczas turnieju Mistrzostw Polski Juniorów w Piłce Ręcznej w czerwcu 2020 roku najlepszym zawodnikiem drużyny VIVE. Obecnie Filip swój talent będzie rozwijał w drużynie AZS UJK Kielce.

Podobne wiadomości
Reklama