Poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu „Buskowianin Roku"

Data publikacji: 14.05.2022 17:10 / Data aktualizacji: 14.05.2022 20:49
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.05.2022. Busko-Zdrój. Gala plebiscytu „Buskowianin Roku

14.05.2022. Busko-Zdrój. Gala plebiscytu „Buskowianin Roku". Na zdjęciu (od lewej): przewodniczący rady miejskiej Robert Burchan, ksiądz Marek Podyma, burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Za nami kolejna edycja plebiscytu „Buskowianin Roku". Honorowy tytuł, wraz ze statuetką „Siewcy”, symbolizującą rzetelność, dobroć, ofiarność i chęć pomocy innym, trafił do księdza prałata Marka Podymy.

W ten sposób duchowny został uhonorowany za ogromne zaangażowanie na rzecz mieszkańców i gości Gminy Busko-Zdrój oraz długoletnią pracę duszpasterską.

Odbierając nagrodę laureat podkreślił, że statuetka „Siewcy” to dla niego owoc współpracy, którą podjął z woli księdza biskupa Stanisława Szymeckiego, z parafią św. Brata Alberta, społecznością Buska-Zdroju, kuracjuszami i tymi, którzy stanęli na jego drodze.

- Moje fantazje, plany, wizje duszpasterskie, niewiele by mogły znaczyć, gdyby nie współpraca z wieloma ludźmi. Efekty wieloletniej współpracy to sukces tego miasta, środowiska.  Nie przeszkadzałem w tym, co Duch Święty mi sugerował i nie lekceważyłem żadnej wyciągniętej ręki  - mówił.

- Bogaty nie jest ten kto posiada, ale ten kto daje - te słowa wielkiego papieża Polaka trafnie określają naszego laureata, który przez całe swoje życie służy Bogu i ludziom. Dziś kłaniamy się księdzu za codzienną pracę, za trud, cierpliwość, nadzieje i natchnienie - podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora.  

- Wniosłeś 30 lat pracy do naszej buskiej społeczności, nie tylko jako pasterz, ale również jako wielki społecznik, dając dobry przykład. Potrafisz gromadzić wokół siebie ludzi i zasiać wśród nich ziarno, które kiełkuje i wydaje obfity plon. Jesteś gorliwym, przyjaznym ludziom kapłanem. Dałeś się poznać jako znakomity gospodarz i budowniczy kościoła, choć czasy były niełatwe – zwrócił się do księdza.

Burmistrz przypomniał, że ksiądz Marek Podyma niesie posługę nie tylko mieszkańcom Buska-Zdroju, ale również tysiącom kuracjuszy, którzy przybywają co roku do miasta. Jest kapłanem i człowiekiem oddanym służbie i pomocy bliźniemu. To wielki orędownik budowy nie tylko kościoła, ale i buskiego hospicjum, niosący posługę nieuleczalnie chorym, doświadczonym przez los i cierpiącym. Co roku organizuje w parafii wigilię dla ubogich i pomoc materialną potrzebującym.

-  Na najwyższy szacunek zasługuje pielęgnowanie przez księdza proboszcza wartości patriotycznych w tym wspieranie uroczystości katyńskich i rocznicowych powstania styczniowego, praca z młodzieżą, organizowanie dla niej wyjazdów, parafialny punkt doradztwa rodzinnego, liczne projekty o tematyce ekologicznej i zdrowotnej, wspieranie prac konserwatorskich, zabytków, pomoc dla pielgrzymów, a ostatnio również organizowanie transportu na Ukrainę - dodał.

Ks. prałat Marek Podyma, dziekan dekanatu buskiego urodził się 31 października 1947 roku w Miechowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 czerwca 1972 roku z rąk Biskupa Jana Jaroszewicza. W 1993 roku został mianowany proboszczem.

Ksiądz Marek Podyma jest prezbiterem I Wspólnoty Neokatechumenalnej; sprawuje opiekę duszpasterską nad Wspólnotą Św. Brata Alberta, Biurem Radia Maryja i Chórem Parafialnym.

Uroczystość poprzedził spektakl teatralno-muzyczny pt. „Jezu ufam tobie”, a przeplatały go występy Chóru Bazyliki Grobu Bożego z Miechowa oraz Kapela Buskowianie. Przy realizacji spektaklu pomógł Arkadiusz Szostak.

Inicjatorem i głównym organizatorem plebiscytu „Buskowianin Roku” jest Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Reklama