PPK to gwarancja bezpieczeństwa i wyższej emerytury

Data publikacji: 18.09.2020 19:43
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020. Kielce. Konferencja dotycząca Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

18.09.2020. Kielce. Konferencja dotycząca Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pracownicze Plany Kapitałowe, to gwarancja bezpieczeństwa i wyższej emerytury - przekonywał o tym Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podczas piątkowej konferencji w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Spotkanie poświęcone było nowemu programowi oszczędności emerytalnych.

Bartosz Marczuk podkreśla, że inwestycja w Pracownicze Plany Kapitałowe jest w pełni bezpieczna, ponieważ zgromadzone dzięki niej środki należą tylko i wyłącznie do pracownika. Jak zaznacza- nieufność względem PPK wynika przede wszystkim ze złych doświadczeń z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi, z których w przeszłości rząd PO-PSL zabrał 150 mld złotych.

- PPK, to zupełnie inny system, zupełnie inny jest także system zabezpieczeń tych środków. Przede wszystkim na samym wstępie rozstrzygamy, że są to tylko i wyłącznie prywatne pieniądze posiadacza. Ponadto system ma tzw. kotwice zabezpieczające w postaci możliwości rezygnacji i wybrania zgromadzonych środków w dowolnym momencie, także przed pójściem na emeryturę - wyjaśnia.

Bartosz Marczuk zaznacza, że Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają trzy filary finansowania: pracownika, pracodawcę i państwo. Comiesięczna wpłata na konto składa się z 2-procentowej kwoty od wynagrodzenia pracownika, 1,5-procentowego wkładu własnego pracodawcy oraz pół procenta od państwa.

- Każde wpłacone do PPK 100 złotych oznacza, że drugie sto złotych dopłaca pracodawca i państwo. Dzięki temu w tej chwili nie ma lepszego sposobu oszczędzania, ponieważ niejako na starcie zyskujemy sto procent tego, co sami wpłaciliśmy na swoje indywidualne konto- dodaje.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że rola Polskiego Funduszu Rozwoju we wdrażaniu PPK jest nieoceniona.

- To kolejny bardzo dobry produkt, poza 500 plus i wieloma innymi programami obecnego rządu. Wszystko wskazuje na to, że Pracownicze Plany Kapitałowe staną się hitem, przyczynią się do stworzenia nowej relacji zaufania pomiędzy obywatelem a państwem, dzięki uczciwej i bezpiecznej formie oszczędzania - dodaje.

Obecnie w skali całego kraju Pracowniczymi Planami Kapitałowymi objętych jest ponad milion osób.

Podobne wiadomości
Reklama