Prace już trwają, ale umowa została podpisana dzisiaj. Szpital tymczasowy powstaje zgodnie z prawem

Data publikacji: 19.11.2020 15:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.11.2020 Kielce. Na zdjęciu Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

19.11.2020 Kielce. Na zdjęciu Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski podpisał z Targami Kielce umowę dotyczącą budowy szpitala tymczasowego. Mimo, że prace trwają już od kilku tygodni, umowę sfinalizowano dopiero dzisiaj.

Jak wyjaśnia wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz - miało to związek z koniecznością rzetelnego podejścia prawnego do dokumentu.

- W tymczasowym szpitalu kieleckim, do dyspozycji pacjentów dostępnych będzie 300 miejsc, natomiast jeżeli będzie taka konieczność może ich być nawet 900. Termin oddania inwestycji, który wyznaczył minister zdrowia na 27 listopada budzi pewne obawy, z uwagi na tempo prac. Jednak mam nadzieję, że wspólnie z władzami Targów Kielce pokonamy te trudności i wszystkie terminy zostaną przez podwykonawców dotrzymane - dodaje wojewoda.

Zbigniew Koniusz podkreśla, że zdecydowaną większość wyposażenia szpitala tymczasowego będą stanowić sprzęty przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych.

- To łóżka, respiratory, defibrylatory, a także drobny sprzęt, jak pompy infuzyjne, czy środki ochrony osobistej. W szpitalu będzie dostępnych 50 łóżek respiratorowych do intensywnej terapii. Ponadto agencja ma dostarczyć także tomograf komputerowy, którego wartość przekracza milion złotych - dodaje Zbigniew Koniusz.

Chęć pracy w tym miejscu zadeklarowało prawie 600 medyków. To czy pierwsi pacjenci trafią do szpitala tymczasowego od 27 listopada będzie uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w regionie. Koszt budowy szpitala tymczasowego to około 11 mln złotych.

Reklama