Prace przy budowie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach nie zwalniają tempa

Data publikacji: 03.10.2020 10:26
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.10.2020. Umianowice. Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej

03.10.2020. Umianowice. Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Umianowicach w gminie Kije powstaje Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Prace postępują zgodnie z planem. Będzie tam m.in. Nidarium - czyli ogromne akwarium o pojemności 25 tys. litrów, ukazujące życie w Nidzie.

Zobaczymy tam zarówno odcinki rzeki mające 2 metry głębokości, jak i płyciznę, starorzecze oraz strefę przybrzeżną. W akwarium zamieszkają traszki i żółwie, a także ryby, np. szczupak. W ośrodku powstaną strefy: noclegowa na 50 miejsc, sala edukacyjno-konferencyjna oraz pracownia projektowo-badawcza.

Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przypomina, że początki inwestycji nie były łatwe. Podczas prac ziemnych odkryto pozostałości po osadach ludzkich sprzed tysiąca lat, co na pewien czas wstrzymało prace budowlane. Obecnie trwa budowa budynków.

- Do końca jesieni budynki zostaną przykryte dachem. Z kolei zimą będziemy prowadzić prace wykończeniowe. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód to w przyszłym roku wczesnym latem zakończymy budowę, jesienią się wprowadzimy, natomiast edukację przyrodniczą dla dzieci i młodzieży poprzez organizację terenowych warsztatów, plenerów fotograficznych i plastycznych, obozów naukowych, zaczniemy wiosną 2022 roku. Wówczas zaprosimy pierwszych uczestników zielonych szkół - zaznacza dyrektor Hałatkiewicz.

Dodaje, że przy ośrodku powstanie także mini gospodarstwo.

- Będzie to gospodarstwo pokazowe, gdzie będzie konik polski, krowa, owieczki i kózki. Będą one oswojone, tak, aby dzieci mogły bezpośrednio pomagać przy różnych pracach gospodarskich, podpatrując zwierzęta - zapowiada.

Dodatkowo, renowacji zostanie poddany budynek dawnej wieży ciśnień, który będzie pełnił funkcję tarasu widokowego i wieży obserwacyjnej. Aktualnie, w ramach budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej remontowana jest też stacyjka w Umianowicach. To umożliwi stworzenie dodatkowej atrakcji - przejazdu drezynami rowerowymi na odcinku 2,5 km z Umianowic do Hajdaszka.

Koszt inwestycji to prawie 20 mln zł, z czego większość pokryją fundusze unijne.

Reklama