Prawo i Sprawiedliwość ma dobry program dla Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 22.05.2021 13:32 / Data aktualizacji: 22.05.2021 14:01
Autor: Monika Miller , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.05.2021 Kielce. Konferencja Prawa i Sprawiedliwości - Polski Ład

22.05.2021 Kielce. Konferencja Prawa i Sprawiedliwości - Polski Ład
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyscy politycy Prawa i Sprawiedliwości promowali główne założenia Polskiego Ładu - nowego programu gospodarczo-społecznego. W sobotę spotkali się na Placu Artystów z mieszkańcami Kielc.- Prawo i Sprawiedliwość ma dobry program dla Polski - mówił podczas spotkania z mieszkańcami w Kielcach poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur ugrupowania.

Na Placu Artystów zainaugurowano cykl spotkań Zjednoczonej Prawicy, który ma na celu przybliżenie założeń Polskiego Ładu.

- Chcemy wesprzeć polską gospodarkę i polskie rodziny. To plan ukierunkowany na wszystkie przedsięwzięcia rodzimej gospodarki, a najwięcej pozytywnych zmian poczuje polska rodzina. Dotychczas nie było w Polsce takiej siły politycznej, która przedstawiłaby tak kompleksowy program rozwoju kraju. To ambitny rozwój już realizowanych programów dotyczących polityki społecznej. To program, dzięki któremu Polska zlikwiduje dysproporcje wobec krajów dawnej Unii Europejskiej, podniesie się poziom życia obywateli. My nie tylko mówimy o założeniach programu, ale także działamy, od 2015 roku zmieniamy Polską rzeczywistość i teraz, kiedy wychodzimy  z koronakryzysu, będziemy pracować na rzecz rozwoju kraju - podkreśla poseł Krzysztof Lipiec.

- Rząd potrafi łączyć politykę prorodzinną z polityką odpowiedzialności budżetowej i polityką inwestycyjną - mówiła wiceminister sportu Anna Krupka.

- Polski Ład jest zbudowany na pięciu głównych filarach. Pierwszy z nich to podniesienie wydatków na służbę zdrowia. 7 procent PKB będzie przeznaczone na ochronę zdrowia Polaków. Kolejny filar to rewolucja podatkowa, ich obniżenie odczuje 90 proc. Polaków. Wielki program inwestycyjny, który da 500 tys. miejsc pracy. Kolejne elementy programu to wsparcie dla rodziny i samorządów. Przed nami dekada rozwoju. Zaplanowano też rozwój sieci dróg. Powstanie 100 obwodnic i mostów, 2 tys. kilometrów autostrad i dróg ekspresowych oraz 50 tys. kilometrów pozostałych dróg. Dla województwa świętokrzyskiego powstanie też „droga życia”, czyli S74. Poza tym zaplanowano potężne środki na sport. Wybudowane zostanie 3,6 tys. boisk sportowych, infrastruktury fitness, zwiększy się dofinansowanie rządowe do budowy sal gimnastycznych i basenów w tych gminach, które jej jeszcze nie mają - wymieniała wiceminister.

Wiceminister spraw zagranicznych i świętokrzyski poseł Piotr Wawrzyk zaznacza, że w ostatnich latach rząd pokazał, że w centrum polityki państwa może być człowiek i rodzina.

- Tę politykę będziemy kontynuować w Nowym Ładzie. Polacy mówią, że dla nich najważniejsze jest zdrowie, stąd kompleksowy program w tym zakresie. Obok zwiększenia składki zdrowotnej do 7 proc., to także powszechne badania profilaktyczne oraz likwidacja limitów do specjalistów - podkreśla.

Senator Krzysztof Słoń zwraca uwagę na pomoc dla osób niepełnosprawnych, starszych, potrzebujących pomocy, która została zapisana w założeniach Polskiego Ładu.

- Każdy element programu: podniesienie kwoty wolnej od podatku, progu podatkowego do 120 tys. złotych, czy emerytura bez podatku są nakierowane na potrzeby osób niepełnosprawnych. Chcemy też, aby od przyszłego roku zrównane było świadczenie opiekuńcze dla rodziców, którzy zajmują się chorymi dziećmi z zasiłkiem dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych - dodaje.

Senator Krzysztof Słoń przypomina też, że świadczenie dla opiekuna dziecka niepełnosprawnego wzrosło w ciągu ostatnich sześciu lat o 770 zł., z 1200 zł. do 1970 zł miesięcznie. W Nowym Ładzie utrzymane będzie świadczenie 500 plus dla osób niepełnosprawnych, utworzone zostaną także miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, bo w tej grupie bezrobocie jest największe. Lepsza będzie także rehabilitacja szpitalna i ambulatoryjna.

Dużo pozytywnych zmian już odczuwają rodziny, a będą ich zauważać jeszcze więcej zwraca uwagę marszałek Andrzej Bętkowski.

- Jestem przekonany, że wiele zyskają też samorządy. Pomoc rządu jest widoczna w samorządach każdego szczebla. Przykładem może być remont Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, czy Pałacu Biskupów Krakowskich - to świadectwa naszej tradycji - mówi marszałek.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważa, że spotkania na Placu Artystów to już tradycja. To tu przedstawiani są kandydaci w wyborach oraz nowe programy.

- W takich sytuacjach prosimy o poparcie. Dzisiaj chcemy za nie podziękować i prezentujemy coś więcej, niż tylko nasze osoby. Przedstawiamy gotowy, spójny program budowy Polski, która będzie coraz piękniejsza i coraz lepsza - mówi.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś wskazuje z kolei na instrumenty wspierające rozwój samorządów i ich współpracę.

- To stawianie na zrównoważony rozwój. Dbamy o to, aby najbiedniejsze regiony dostały jak najmocniejsze wsparcie. Teraz mamy na to ogromną szansę. Zakończona już perspektywa unijna dawała naszemu województwu 1,4 mld złotych. Teraz w Polskim Ładzie może do nas trafić 25 mld złotych. Jeżeli już widzimy rozwój regionu, to można sobie wyobrazić, jakie szanse teraz stoją przed samorządowcami - zaznacza marszałek.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak przypomina, że ubiegłoroczny budżet po raz pierwszy w historii III Rzeczypospolitej miał być budżetem bez deficytu. Wszystko zmienił koronawirus.

- Program, który został dziś zaprezentowany na Placu Artystów jest stworzony w taki sposób, aby powrócić do marca 2020 roku, kiedy gospodarka Polski była rozpędzona i dawała szansę na to, że obędziemy się bez deficytu - mówi wicewojewoda.

Poseł PiS Marek Kwitek dodaje, że od samego początku rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo ważne miejsce w programach zajmowała polska wieś.

- Zrównoważony rozwój jest jednym z naszych priorytetów. I również w ramach Polskiego Ładu potężne środki spłyną na polską wieś. W dużym stopniu mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zamieszkują właśnie małe miejscowości - zauważa.

Poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski wyraził radość z faktu, że program prezentowany jest przez całą Zjednoczoną Prawicę.

- Bezpieczeństwo to ten obszar, za który w Nowym Ładzie odpowiada Solidarna Polska. Wiemy, że te kwestie są dla Polaków bardzo ważne. Ostatnie badania CBOS-u wskazują, że Polakom żyje się bezpiecznie. To pokazuje, że ta polityka jest realizowana konsekwentnie - mówi.

adv adv
Wiadomości
Reklama