Prehistoryczne zwierzęta w kieleckim muzeum

Data publikacji: 24.06.2020 11:25
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Ogromna czaszka prażubra na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

Ogromna czaszka prażubra na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach
Fot. Muzeum Dialogu Kultur

Były już czaszki tura i prażubra oraz mózgoczaszka niedźwiedzia jaskiniowego, natomiast teraz można zobaczyć fragmenty szkieletu mamuta. Niecodzienne eksponaty czekają w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.

Czerwiec w tym oddziale Muzeum Narodowego upływa pod znakiem prezentowania przedmiotów, które na co dzień tkwią głęboko ukryte w muzealnych magazynach. Jak wyjaśnia Artur Ptak, kierownik Muzeum Dialogu Kultur są to eksponaty przyrodnicze, z działu historii naturalnej.

- Są to okazy paleontologiczne. Wydaje mi się, że jest to ciekawa propozycja, szczególnie dla naszych najmłodszych zwiedzających, którzy interesują się epoką lodowcową czy dinozaurami – podkreśla.

W każdym tygodniu czerwca eksponowany był inny obiekt: czaszka tura, czaszka prażubra, mózgoczaszka niedźwiedzia jaskiniowego już miały swoje przysłowiowe pięć minut. Teraz czas na fragmenty szkieletu mamuta, czyli prawdziwej ikon epoki lodowcowej. Można zobaczyć między innymi jego żuchwę, żebro, zęby i kręgi.

- To były bardzo duże zwierzęta, znacznie większe od ich następców. Zwiedzających może właśnie zaskoczyć ich rozmiar. Ale warto przyjść do muzeum także dlatego, że te eksponaty są bardzo rzadko pokazywane – podkreśla Artur Ptak.

Wystawa potrwa do 28 czerwca.

Reklama