Premier Morawiecki: polski przemysł zbrojeniowy będzie eksporterem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 09.07.2020 11:30 / Data aktualizacji: 09.07.2020 11:56
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
09.07.2020. Skarżysko-Kamienna. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Mesko

09.07.2020. Skarżysko-Kamienna. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Mesko
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

- Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej.

Szef rządu podkreślił, że skarżyskie zakłady, w których produkowane są między innymi rakiety przeciwlotnicze „Piorun” należą do czołówki stanowiącej o potencjale rozwoju sił zbrojnych. Jak zaznaczył, ważne jest, by jak największa część produkcji zbrojeniowej odbywała się w Polsce oraz by nasz kraj rozwijał nowoczesne technologie w tym zakresie.

- Dzisiaj stoimy u progu wielkiej fali modernizacji polskiej armii. Dokonujemy zakupu najlepszego sprzętu, ale zależy nam przede wszystkim na tym, aby jak największa część produkcji odbywała się w Polsce. Aby najnowsze technologie były rozwijane u nas. Cieszę się, że w tym aspekcie jest zrozumienie dla tego nie tylko wśród czołowych osób w polskiej armii, ale także u zwierzchnika sił zbrojnych - prezydenta Andrzeja Dudy - dodaje.

Szef rządu zaznaczył, że stopniowo odtwarzane są polskie zdolności produkcyjne i technologiczne, o czym świadczy między innymi plan przeznaczenia od 300 do 400 mln złotych na wznowienie produkcji nitrocelulozy niezbędnej w skutecznym rozwoju produkcji zbrojeniowej.

- Przemysł zbrojeniowy to jednocześnie miejsca pracy. Nowe technologie powstają często na styku pomiędzy technologiami zbrojeniowym, a cywilnymi. My również rozwijamy różne technologie, które będziemy mogli wykorzystać na potrzeby przemysłu cywilnego. Współczesna armia w coraz większym zakresie opiera się także na elektronice, dlatego modernizujemy zakłady takie jak ten, w kierunku coraz szerszego zastosowania nowoczesnego sprzętu i nowoczesnych maszyn - dodaje.

Tomasz Stawiński, prezes zarządu Mesko podkreślił, że dzięki rządowi premiera Mateusza Morawieckiego, a także współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą, spełniają się marzenia o niezależności w produkcji uzbrojenia dla polskiej armii, które jest możliwe dzięki dużym inwestycjom, a te są prowadzone także w skarżyskich zakładach.

W rozmowie z Radiem Kielce premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który jesienią ma odbyć się w Kielcach.

POSŁUCHAJ ROZMOWY RADOSŁAWA PODSIADŁEGO Z PREMIEREM MATEUSZEM MORAWIECKIM

Reklama