Premier Morawiecki: zachęcam samorządowców do inwestycji [WIDEO]

Data publikacji: 19.07.2021 13:30 / Data aktualizacji: 19.07.2021 14:41
Autor: Jarosław Kubalski , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.07.2021. Porzecze. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego

19.07.2021. Porzecze. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Porzecze w gminie Miedziana Góra. Szef rządu wizytował plac budowy sieci kanalizacyjnej.

Szef rządu przyjechał do gminy Miedziana Góra, gdzie uczestniczy w spotkaniu z dziennikarzami. Dotyczy ono inwestycji wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie gminy.

- Wykluczenie może mieć różne oblicza. Jednym z nich jest wykluczenie wodno-kanalizacyjne, które uniemożliwia rozwój wielu gminom i utrudnia życie mieszkańcom. W związku z tym jedną z części Polskiego Ładu jest wielki program budowy i modernizacji linii wodociągowych i kanalizacyjnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który dziś odwiedził miejscowość Porzecze w gminie Miedziana Góra.

- Dzięki inwestycjom takim jak ta w Miedzianej Górze w powiecie kieleckim ponad tysiąc odbiorców będzie miało nowoczesny dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej - mówi.

Jak dodaje, program Polski Ład ma pomóc w tym, aby Polacy wracali zza granicy do gmin i nie chcieli wyjeżdżać z mniejszych powiatów, a do tego potrzebny jest dobry poziom życia.

- Razem z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości z województwa świętokrzyskiego opracowaliśmy plan wodno-kanalizacyjny. To drogie inwestycje, na które często samych samorządów na to nie stać, dlatego z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych oraz z programu Polski Ład proponujemy rozwój takich inwestycji - zaznacza.

Jak informuje wójt gminy Miedziana Góra Damian Sławski, budowa kanalizacji nie byłaby możliwa bez rządowego wsparcia, a także unijnego dofinansowania. Jak zaznacza, miejscowość Porzecze do tej pory nie była skanalizowana.

- Z nowej instalacji kanalizacyjnej skorzysta około tysiąc mieszkańców gminy. Dzięki dofinansowaniu zmodernizowany zostanie także wodociąg, który zaopatruje w wodę pitną około 150 gospodarstw domowych. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 12 mln zł - wyjaśnia.

Premier wyraził także nadzieje, że rozwój mniejszych gmin sprawi, że w przyszłości coraz więcej osób będzie chciało przenieść się do nich z większych aglomeracji.

Teraz premier jedzie do Końskich, gdzie wkrótce spotka się z samorządowcami. Odbędzie się ono w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 przy ulicy Staszica w Końskich.

Poseł Krzysztof Lipiec informuje, że rozmowy z burmistrzami, wójtami i radnymi będą dotyczyły założeń programu Polski Ład, a w szczególności działającego w ramach tego programu Funduszu Inwestycji Strategicznych.

- To będzie bardzo ważne spotkanie, bo wielu samorządowców pyta, w jaki sposób będzie realizowany ten ważny, strategiczny projekt. Będą mili okazje uzyskać informacje osobiście od premiera Mateusza Morawieckiego.

Spotkanie odbędzie się bez udziału mieszkańców.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama