Premier w Busku: chcemy dalej stabilnego wzrostu, czy wojny wszystkich ze wszystkimi? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 09.07.2020 17:02
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.07.2020 Busko-Zdrój. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego

09.07.2020 Busko-Zdrój. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Nie dajmy się rozhuśtać emocjom politycznym. Drodzy samorządowcy. Dzisiaj los Polski jest także w waszych rękach - zwrócił się do wójtów, burmistrzów i starostów z Ponidzia premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania w Buskim Samorządowym Centrum Kultury wręczył promesy na realizację zadań sfinansowanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Premier życzył samorządowcom, by ta tarcza finansowa, która uratowała miejsca pracy teraz w sprzężeniu zwrotnym z tarczą samorządową - były wielkim kołem zamachowym, szybkiego, dobrego rozwoju województwa na pożytek wszystkim jego mieszkańcom.

- Warto podkreślić to w tej końcówce kampanii, która jest pełna przeinaczeń, fałszywych stwierdzeń, nieprawdziwych sformułowań. Mamy solidny stan finansów publicznych, który pozwala przekazać środki samorządom na rozrusznik rozwojowy, po to, by kolejne inwestycje czy to w szkoły, szpitale, chodniki, oświetlenia, drogi, obiekty sportowe, obiekty kulturalne, żeby były kołami zamachowymi rozwoju gospodarczego województwa świętokrzyskiego, całej Polski, bo rządowy fundusz inwestycji lokalnych dotyczy całej Polski, dotyczy wszystkich powiatów, każdej gminy bez wyjątku - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył, Polski wzrost gospodarczy trzyma się najmocniej w Europie. Dodał, że niezależnie od tego, kto pochodzi z jakiej rodziny politycznej, jakie sympatie czy antypatie polityczne reprezentuje, warto się zastanowić: czy chcemy dalej stabilnego wzrostu, czy chcemy wojny wszystkich ze wszystkimi, wojny na górze - pytał.

- Zastanowić się należy nad tym, czy jest sens skakać do basenu, czy jest tam jakakolwiek woda, albo może 10 cm, albo 20. Czy warto stawiać wszystko na niepewną kartę, wojnę na górze, którą znamy z niedawnej naszej historii politycznej, z niedawnych wydarzeń? - pytał premier.

Dodał, że rzeczą fundamentalnie ważną dla państwa polskiego, dla szybkiego odbicia się, dla rozwoju gospodarczego jest to aby odłożyć na bok kłótnie, żeby nie dać się wplątywać w różnego rodzaju kuglarstwa, fałsz, tylko zaufać temu, któremu udało się coś osiągnąć, trzeba zadać sobie tych kilka prostych pytań.

- Kiedy żyło się lepiej? Teraz czy pięć lat temu, kiedy było łatwiej o prace w waszych samorządach czy 5, czy 7 lat temu, kiedy w rządzie Donalda Tuska był pan Trzaskowski i bezrobocie sięgało ponad 2 milionów osób. Kiedy wreszcie stan finansów publicznych był tak stabilny jak dzisiaj? Podpowiem - nigdy wcześniej - zaznaczył premier.

Dziś jak dodał, uszczelniony został system podatkowy i z tego systemu wszystkie wnioski o budowę i remonty dróg zgłoszone do budżetu państwa zostały zaakceptowane.

- Czy był wcześniej taki czas? Odpowiedz jest oczywista. Nie było - zaznaczył premier.

Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów bez zbędnej biurokracji. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji.

Wnioski w ramach tych środków, które będą przysługiwały samorządom, będzie można składać od początku sierpnia.

Premier Mateusz Morawiecki w Busku-Zdroju

Opublikowany przez Radio Kielce Czwartek, 9 lipca 2020
Reklama