Premiera przenośnej sieci 4G/5G dla służb i wojska na MSPO

Data publikacji: 04.09.2021 17:15
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP

 
Kielce. 04.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

System łączności krytycznej, oparty na przenośnej sieci 4G/5G zaprezentują podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firmy: IS-Wireless i Mindmade. Polskie rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska.

Firma IS-Wireless we współpracy ze spółką Mindmade zapowiedziała premierę systemu łączności krytycznej, opartego na przenośnej, prywatnej sieci 4G/5G - „Mission Critical Network in the Box”. Rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska.

Rozwiązanie jest wspólnym dziełem IS-Wireless, polskiego dostawcy technologii sieciowych, oraz spółki Mindmade należącej do Grupy WB i specjalizującej się w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb bezpieczeństwa publicznego. Firmy podkreślają, że zostało stworzone przez polskich inżynierów w celu zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

- To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, takich jak np. straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, np. sieci łączności dla energetyki - mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. - Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych - wyjaśnia.

Jak zapewniają autorzy systemu, rozwiązanie zostało stworzone po to, by w sytuacjach, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna, np. zostałaby zniszczona w wyniku katastrofy, można było ją przywrócić właśnie dzięki przenośnej sieci 4G lub 5G. - Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku - wyjaśnia Pietrzyk. Podkreśla, że rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla wojska, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej.

Premiera przenośnej sieci 4G/5G odbędzie się podczas wrześniowego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. Rozwiązanie zostanie zaprezentowane na stoisku Grupy WB - największego polskiego producenta oferującego technologie łączności i dowodzenia oraz zaawansowanych systemów informatycznych dla sił zbrojnych.

- Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK) zapewniającej interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz rozwiązanie nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych oraz do zastosowań wojskowych - podkreśla Jan Jakub Szczyrek, prezes Mindmade.

- Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą sieci łączności MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna - dodaje Dariusz Palczewski, z zarządu Mindmade.

Reklama