Prestiżowe wyróżnienie dla nauczycielki z Odonowa

Data publikacji: 18.10.2020 11:48
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Beata Stępień z Odonowa w gminie Kazimierza Wielka otrzymała prestiżowy tytuł honorowego profesora oświaty. To najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki można uzyskać w zawodzie nauczycielskim

Beata Stępień z Odonowa w gminie Kazimierza Wielka otrzymała prestiżowy tytuł honorowego profesora oświaty. To najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki można uzyskać w zawodzie nauczycielskim
Fot. archiwum prywatne

Prestiżowy tytuł honorowego profesora oświaty dla Beaty Stępień z Odonowa w gminie Kazimierza Wielka. To najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki można uzyskać w zawodzie nauczycielskim.

Pani Beata jest nauczycielem od 25 lat. Uczy przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, choć jak mówi, pierwsze kroki w pracy nauczycielskiej stawiała w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Ukończyła ówczesną Akademię Ekonomiczną w Krakowie, dziś Uniwersytet Ekonomiczny.

Poza tym jest społeczniczką i szefową kazimierskich struktur związku „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania. Podkreśla, że tytuł honorowego pracownika oświaty to ogromne wyróżnienie, ale też ukoronowanie 25-letniej pracy nauczyciela, w której najważniejszy jest uczeń.

- To, aby moi uczniowie otrzymywali wysokie wyniki w nauce, żeby wygrywali na olimpiadach. Moim marzeniem jest to, żeby oni ukończyli szkołę i dalej się rozwijali, żeby tak jak ja, osoba, która pochodzi właśnie z małej miejscowości, mogli mieć szansę, żeby studiować. Ja taką szansę spojrzenia na to wszystko z innej perspektywy chcę im dać - zaznacza.

Beata Stępień z Odonowa w gminie Kazimierza Wielka otrzymała prestiżowy tytuł honorowego profesora oświaty. To najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki można uzyskać w zawodzie nauczycielskimFot. archiwum prywatne

Beata Stępień dodaje, że dalej będzie starała się zaszczepiać w uczniach pasję do nauk ekonomicznych i będzie ich motywowała do nauki, bo jak mówi, w większości przypadków uczeń nie wierzy we własne siły lub nie wie, że może i potrafi.

- Jeżeli czegoś uczę i przekazuję swoją wiedzę to robię to tak, żeby dla tego ucznia to było proste, łatwe, przyswajalne. Niekiedy oni mówią, że coś jest trudne, a ja mówię: wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Do dzisiaj mam taką deskę, którą na dzień nauczyciela dostałam od uczniów - to była tak zwana deska ratunku z napisem, że potrafię zmienić ucznia w prymusa. Nie wiem czy mi się to udało z każdym, ale na pewno starałam się, żeby dać jakąś szansę każdemu uczniowi, żeby mógł mieć wybór, żeby mógł dalej się po prostu dokształcać i znaleźć swój pomysł na życie - zaznacza.

Beata Stępień z Odonowa w gminie Kazimierza Wielka otrzymała prestiżowy tytuł honorowego profesora oświaty. To najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki można uzyskać w zawodzie nauczycielskimFot. archiwum prywatne

Beata Stępień ma dużo zainteresowań. Przede wszystkim lubi majsterkować. Jej hobby to strzelectwo sportowe i sporty obronne. Trenowała także lekkoatletykę. Ponadto, interesuje się m.in. piłką nożną.

Funkcję przewodniczącej Solidarności Oświatowej pełni od 2018 roku. Ma także trójkę dzieci. Córka jest lekarzem, syn studiuje informatykę, a najmłodszy chodzi do szkoły podstawowej do 7 klasy.

Aby otrzymać tytuł profesora oświaty trzeba co najmniej 10 lat posiadać tytuł nauczyciela dyplomowanego, dodatkowo trzeba mieć 20-letni staż pracy w zawodzie nauczyciela.

Beata Stępień dotąd otrzymała m.in. nagrodę starosty, nagrodę Ministra Edukacji, nagrodę kuratora. Przygotowywała także uczniów do olimpiad przedmiotowych. Dzięki niej uczniowie otrzymywali stypendia Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia naukowe. Tytuł honorowego profesora oświaty Minister Edukacji Narodowej co roku przyznaje na wniosek specjalnej kapituły tylko 25 nauczycielom z całej Polski.

To drugi nauczyciel z powiatu kazimierskiego, który został wyróżniony tym prestiżowym tytułem. W ubiegłym roku otrzymał go Jarosław Miszczyk z Kazimierzy Wielkiej, lokalny działacz, radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości.

Dodajmy, że w tym roku tytuł profesora oświaty uzyskała również nauczycielka z Bilczy Anna Pobocha-Igniatowska.

Tagi do tego wpisu
Reklama