Prezydent Kielc bez wotum zaufania [KOMENTARZE]

Data publikacji: 16.07.2020 16:43
Autor: Dorota Klusek , Aneta Cielibała-Gil / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.07.2020. Kielce. Absolutoryjna sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc

16.07.2020. Kielce. Absolutoryjna sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prezydent Kielc nie uzyskał wotum zaufania. - Ten wynik był z góry ustalony - tak na gorąco komentował głosowanie radnych Bogdan Wenta.

Ta druga „żółta kartka” dla włodarza miasta oznacza możliwość zwołania referendum w sprawie jego odwołania.

W 25-osobowej radzie miasta za udzieleniem wotum głosowało 8 radnych, a 15 było przeciw.

Dwóch radnych się wstrzymało.

Bogdan Wenta mówił, że głosowanie radnych było konsekwencją ubiegłorocznego wyniku, kiedy też nie otrzymał wotum zaufania. Dodał, że wtedy wystawiono mu taką ocenę w oparciu o niecały miesiąc pracy. 

- Nie przyznano mi wotum zaufania, choć absolutorium przyznano jednogłośnie. W tym roku w sprawach budżetowych pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie działać, nawet w trudnym okresie COVID-u. Ten wynik z góry był ustalony - powiedział.

Wynikiem głosowania nie była zaskoczona Anna Kibortt, przewodnicząca sprzyjającego Bogdanowi Wencie klubu Projekt Wspólne Kielce. Sama głosowała za wotum zaufania.

- Tego się spodziewaliśmy, nie ma co ukrywać. Nawet w swoim wystąpieniu wspominałam, że decyzję każdy z nas miał przygotowaną. Sądzę, że te osoby, które zagłosowały na tak już wcześniej wiedziały jak zagłosują, a w związku z pewnymi politycznymi rozgrywkami, niektóre osoby wiedziały, że zagłosują na nie - wyjaśniła. 

Przeciwko udzieleniu wotum był Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Tak samo zagłosował przed rokiem. Wyjaśnił, że w tym czasie nic się nie zmieniło.

- Wszystkie błędy, jakie zostały popełnione przez Bogdana Wenę w tym pierwszym okresie swojej prezydentury zostały powielone w tym roku. Oczekiwaliśmy czegoś innego, że po tej pierwszej „żółtej kartce” przyjdzie refleksja, przyjdzie zastanowienie, przyjdzie inny sposób działania prezydenta - tłumaczył.

Dwie osoby się wstrzymały od głosu. Jedną z nich była Agata Wojda przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Wyjaśniła, że rok 2019, który dziś był oceniany, nie był najlepszym rokiem dla prezydenta Bogdana Wenty, choć w ostatnich miesiącach zauważa pozytywne zmiany.

- Natomiast to był rok wielu wpadek wizerunkowych, wielu złych decyzji kadrowych. Oczywiście też starałam się zwracać uwagę na pozytywy, bo one były w zakresie zarządzania miastem, chociażby w kwestii komunikacji publicznej. Mam nadzieję, że ten głos wstrzymujący będzie takim sygnałem wobec pana prezydenta i jego administracji, żeby te mankamenty, o których dzisiaj mówiłam, uległy poprawie - tłumaczyła.

- Teraz radni muszą podjąć decyzję, co do dalszych kroków - mówi przewodniczący Kamil Suchański.

- W tej sytuacji rada miasta nie wcześniej niż w ciągu 14 dni może podjąć decyzję o przeprowadzeniu referendum za odwołaniem prezydenta. Czy taką decyzję podejmie? Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Sam głosowałem przeciwko wotum zaufania, ale nie wiem, jaką decyzję podejmę w przypadku, gdy będziemy nad tą uchwałą debatować - wyjaśnił.

Kolejne kroki poznamy wiec najwcześniej za dwa tygodnie.

Reklama