Prezydent Kielc nie ma nic do powiedzenia mieszkańcom?

Data publikacji: 14.07.2021 19:32
Autor: Radosław Podsiadły , Piotr Kwaśniewski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Bogdan Wenta, prezydent Kielc

Na zdjęciu: Bogdan Wenta, prezydent Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie lubi Facebooka, albo nie wie jak wykorzystać go do kontaktu z mieszkańcami miasta.

Taki wniosek można wysnuć po zapoznaniu się z analizą Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, opublikowaną na stronie portalsamorzadowy.pl.

Instytut porównał aktywność na Facebooku prezydentów i urzędów miast wojewódzkich w czerwcu tego roku. Prezydent Kielc zajął w zestawieniu 11. miejsce, na 18 badanych. Skąd tak słaby wynik? W badanym okresie Bogdan Wenta zamieścił na swoim profilu 37 postów, osiągając od 0 do 33 komentarzy na każdy z nich. Wenta miał w tym czasie ok. 24 tysięcy obserwujących i w czerwcu stracił ich 13.

Dla porównania, prezydent mniejszego Opola (118. tys. mieszkańców), Arkadiusz Wiśniewski znalazł się w zestawieniu na 6. miejscu. Jego profil obserwuje 21 tys. internautów, a pod postami pojawia się średnio 301 reakcji oraz 30 komentarzy. Aktywność włodarza Opola widoczna jest również w liczbie odpowiedzi na komentarze obserwujących. Mimo że Opole ma znacznie mniej mieszkańców, prezydent zamieścił w czerwcu ponad dwa razy więcej postów (75), niż Bogdan Wenta. W czasie, gdy prezydent Kielc stracił 13 obserwujących, czyli najwięcej spośród porównywanych włodarzy, Arkadiusz Wiśniewski z Opola zyskał dodatkowych 62.

Zwycięzcą rankingu jest prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk, który w czerwcu zamieścił na swoim koncie 198 postów.

Istotna jest też treść zamieszczanych postów. Największą liczbę komentarzy i „lajków” w czerwcu 2021 r. prezydent Wenta uzyskał pod postem z okazji Dnia Dziecka, w którym opublikował stare fotografie z żoną i dziećmi. Drugim najpopularniejszym „wpisem” jest informacja dotycząca udziału Sandry Drabik w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Żadna z nich nie dotyczy bieżącego funkcjonowania miasta, ani problemów mieszkańców.

Prezydent Kielc ma konto w serwisie Facebook od 27 lutego 2014 roku, czyli od momentu przedstawienia go jako kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta, poinformował nas, że facebookowy profil „Bogdan Wenta” jest prywatnym kontem, w związku z tym nie ma informacji, czy prezydent zarządza nim osobiście, czy zlecił administrowanie profesjonalnej firmie.

Reklama