Prezydent na poligonie. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo całego wolnego świata

Data publikacji: 01.07.2020 12:36
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: MON


Fot. MON

- Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Prezydentowi, że dziś wziął udział w podsumowaniu ćwiczenia Defender Europe 20 Plus. Ćwiczeniu, które stanowiło wyzwanie, a które udowodniło wielkie zdolności i umiejętności Wojska Polskiego i żołnierzy wojsk Stanów Zjednoczonych. To było wyzwanie, jeśli chodzi o przerzucenie wojsk i dyslokację wojsk z USA do Europy, a następnie do Polski. To było wyzwanie logistyczne, które okazało się egzaminem zdanym celująco - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z polskimi i amerykański żołnierzami.

W środę 1 lipca 2020 roku prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej spotkali się na poligonie w Drawsku Pomorskim z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Defender Europe 20 +.

- Miałem sposobność uczestniczenia w ramach tego ćwiczenia w obserwacji pewnych fragmentów dotyczących umiejętności wojsk polskich i amerykańskich. Byłem pod wrażeniem fachowości, profesjonalizmu i znajomości wojskowego rzemiosła żołnierzy polskich i amerykańskich. Dziękuję za zaangażowanie w ćwiczenia. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie. – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że ćwiczenie Defender Europe 20 nie byłoby możliwe bez zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, co jest efektem polityki prezydenta Andrzeja Dudy.

- To jest sukces prezydenta Andrzeja Dudy, ale jest to sukces nasz, polski, bo jest to warunek podstawowy naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także bezpieczeństwa całego wolnego świata - mówił Minister.

- Mogę dziś oficjalnie ogłosić, że z kwatery głównej NATO przyszła wiadomość, że plany GRP, tzw. stopniowej odpowiedzi dla Polski i państw bałtyckich wzmacniające nasze bezpieczeństwo i system obronny, zostały sojuszniczo zatwierdzone. Cieszę się z tego bardzo, bo to ostateczne wojskowe, można powiedzieć, techniczne zatwierdzenie politycznych decyzji, które były podjęte w czasie ostatniego szczytu NATO w Londynie w grudniu 2019 roku - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Galeria zdjęć Ministerstwa Obrony Narodowej

Reklama