Prezydent Ostrowca z absolutorium

Data publikacji: 22.06.2021 20:33
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego

Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego
Ostrowiec Św.. 17.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania. Głosowanie poprzedziła spokojna wymiana uwag na temat raportu o stanie gminy za miniony, 2020 rok.

Za udzieleniem absolutorium i wotum zaufania byli wszyscy radni Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego i radni niezależni. Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. Z jednej strony chwalono pomoc przedsiębiorcom i mieszkańcom w czasie kryzysu, budowę dróg oraz kontynuację ważnych inwestycji. Wytykano jednak brak publicznego żłobka, wyludniające się miasto, brak perspektyw dla młodych, a także promocję osoby prezydenta na zbyt drogim papierze.  

Prezydent Jarosław Górczyński przede wszystkim skupił się na kondycji finansowej miasta, która jest dobra. W związku z tym samorząd poradził sobie z nieoczekiwaną pandemią.  

- Warto pokazać, że Ostrowiec Świętokrzyski, dzięki jasnej wizji rozwoju i żelaznej dyscyplinie finansowej, znalazł się w nielicznym gronie tych samorządów, które dobrze poradziły sobie w kolejnych trzech falach szalejącej pandemii. Finanse miasta są stabilne - zapewnia prezydent.   

Szef klubu PiS Dariusz Kaszuba uważa, że inwestycje są bardzo ważne, ponieważ miasto nie popada w stagnację. Jednak zwraca uwagę, że pomysły klubu nie były przez urząd uwzględniane. Między innymi stworzenie miejskiego żłobka.  

- Do tego tematu należy wrócić. Jeśli stawiamy na rozwój młodych rodzin, osiedlających się w naszym mieście, należałoby zapewnić im alternatywę jeśli chodzi o miejsce opieki nad ich najmłodszymi pociechami - mówi radny PiS.

Ten temat poruszył także radny Artur Głąb. Apelował także o zwrócenie uwagi na potrzebę montowania podjazdów dla osób niepełnosprawnych, ponieważ w mieście nadal są miejsca, gdzie nie każdy może się dostać.  

Z kolei przewodniczący klubu wspierającego prezydenta Mariusz Łata pochwalił działania Jarosława Górczyńskiego, przy okazji wtrącając do swoich wypowiedzi opinie o decyzjach władz centralnych. Krytykował brak działań parlamentarzystów dotyczących budowy tzw. dużej obwodnicy Ostrowca, mimo że wykonawca jeszcze nie rozpoczął budowy „małej obwodnicy”.  

- Mimo wielu wyzwań nasze miasto w ubiegłym roku wyszło obronną ręką. Myślę, że stając się silniejsi jako wspólnota, ale także ważny ośrodek w regionie, przejęliśmy rolę lidera, proponującego nowoczesne rozwiązania mające na celu gospodarczy rozwój tej części świętokrzyskiej ziemi - mówi radny z klubu popierającego prezydenta.  

Do dyskusji nad raportem o stanie gminy nie zgłosił się żaden z mieszkańców, co zauważył radny niezależny Marcin Marzec. Radni Mateusz Czeremcha i Dariusz Kaszuba uważają, że mógł mieć na to wpływ fakt, iż jest to obszerny dokument, liczący ok. 250 stron, co mogło zniechęcać mieszkańców już na samym początku lektury.  

Reklama