Prezydent Skarżyska nie chce pomóc sanktuarium

Data publikacji: 16.06.2020 17:17
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej

Na zdjęciu: Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent Skarżyska-Kamiennej deklarował wsparcie dla podmiotów, które poniosły straty z powodu epidemii koronawirusa, ale odmówił umorzenia podatku Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kierując się obowiązującymi przepisami, z prośbą do prezydenta miasta zwrócił się kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Karbownik. W piśmie do urzędu miasta czytamy, że ograniczenie obecności wiernych i pielgrzymów spowodowały spadek dochodów parafii o około 80 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Ponadto parafia, prowadząc Dom Miłosierdzia, udzielała w okresie pandemii pomocy bezdomnym. Mieli tam możliwość noclegu i bezpłatnego posiłku.

Prezydent Konrad Krönig odpowiedział na prośbę odmownie, a pismo z odręczną adnotacją „Nie wyrażam zgody” umieścił w mediach społecznościowych. Podczas spotkania z Robertem Biedroniem skomentował tę sprawę, mówiąc, że zachował się transparentnie. Jego zdaniem trzeba rozdzielać sprawy samorządu od Kościoła.

Ksiądz Jerzy Karbownik mówi, że skoro taka jest decyzja prezydenta, to parafia zapłaci podatek. Kwota umorzenia, o którą wnosiła parafia to niespełna 3,5 tysiąca złotych.

Źródło: Konrad Krönig / facebook

Reklama