Problem z biletomatami. Czy grozi mandat?

Data publikacji: 13.08.2020 12:32
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Daniel Jabłoński
Kielce. Biletomat z możliwością płatności kartą zbliżeniową

Kielce. Biletomat z możliwością płatności kartą zbliżeniową
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jechać czy lepiej wysiąść z autobusu? Co zrobić, kiedy nie działa automat sprzedający bilety w miejskim autobusie? Takie przypadki zdarzają się stosunkowo często w komunikacji miejskiej w Kielcach.

Pasażerowie, z którymi rozmawiał nasz reporter skarżą się, że nie można ufać maszynom.

- To dla mnie stresujące, gdy automaty nie wydają biletu, zdarza się, że pieniądze nie są przyjmowane nawet kilka razy podczas próby kupienia biletu - wyjaśnia starsza kobieta.

- Często zdarza się, że automat odrzuca monetę. Ludzie wtedy szukają pieniędzy na podmianę. Trzeba też mieć odliczoną gotówkę, bo automaty nie chcą wydawać reszty - zauważają pasażerowie.

Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego twierdzi, że instytucja nie odbiera wielu sygnałów o awariach automatów. Usprawiedliwia też ewentualne problemy tym, że urządzenia pracują w ekstremalnych warunkach.

- To nie jest komputer, który pracuje w warunkach biurowych. Jest on w autobusie, który przejeżdża przez różne tereny oraz nierówności - mówi Barbara Damian.

Niesprawny automat nie usprawiedliwia jednak braku biletu - przestrzega dyrektor ZTM.

- Przepisy i regulaminy mówią jasno, pasażer powinien mieć bilet. Automaty są tylko jedną z możliwości zakupu biletu i w interesie pasażera jest posiadanie biletu - mówi dyrektor ZTM.

Za brak biletu, również w tej sytuacji, można zostać ukaranym mandatem w wysokości 170 zł.

Bilety można kupić w automatach na przystankach, za pomocą jednej z czterech aplikacji mobilnych, albo elektronicznej karty miejskiej. W ubiegłym roku, 42 proc. wszystkich sprzedanych w Kielcach biletów pochodziło z automatów. Wpływy z ich sprzedaży wyniosły 13 mln 600 tys. złotych.  

Tagi do tego wpisu
Reklama