Problem z przejęciem koneckiej glorietty

Data publikacji: 14.10.2020 12:21
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2020. Końskie. Park miejski. Glorietta

29.09.2020. Końskie. Park miejski. Glorietta
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Część radnych gminy Końskie nie chce zamiany nieruchomości pomiędzy gminą i prywatnym właścicielem i zaskarżyła przyjętą przez radę uchwałę do wojewody.

Jak informowaliśmy rada zdecydowała o zamianie nieruchomości i przejęciu od obecnych właścicieli zabytkowych kamienic należących kiedyś do rodziny Małachowskich w zamian za budynek przychodni i dopłatę różnicy wartości nieruchomości przez prywatnych właścicieli.

Jak poinformował radny Ernest Kruk, który sygnował skargę, wątpliwości podczas podjęcia uchwały wzbudził u radnych tryb jej przeprowadzenia, czyli zakończenie obrad wnioskiem formalnym i niedopuszczenie do dalszego zadawania pytań.

- W momencie kiedy rozpoczęła się dyskusja nie wszyscy radni mieli możliwość wypowiedzenia się. Pięciu czy sześciu radnych czekało na zabranie głosu, po czym pan radny Zbigniew Chybik zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji. Nie powinno się to tak odbywać - mówi radny.

Radni zaskarżają też sam przedmiot umowy czyli wymianę nieruchomości, która ich zdaniem nie jest korzystna dla gminy, ponieważ z dzierżawy budynku w którym mieści się przychodnia gmina miała stały dochód, a zabytkowe kamienice będą jedynie generować koszty.

Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że gmina przygotowuje odpowiedź na te zarzuty.

-W naszej ocenie są one bezpodstawne. Jeżeli gmina jest do czegoś zobowiązana, to właśnie do tego, aby dbać o reprezentacyjne zabytki i zachować je dla potomności. - mówi burmistrz.

Przypomnijmy, że po niemal dwóch godzinach dyskusji nad uchwałą, rada gminy przegłosowała formalny wniosek o zakończeniu dyskusji, po czym część radnych opuściła salę nie biorąc udziału w głosowaniu nad uchwałą. Wojewoda ma 30 dni na rozpatrzenie skargi radnych.

29 września podjęto uchwałę, która zakłada wymianę własności gminy jaką jest budynek przychodni „Południowa” na nieruchomość z zabytkową gloriettą i dwoma kamienicami, które należą do właścicieli przychodni. Oprócz samej wymiany gmina otrzyma 2 mln zł wyrównania w związku z różnicą w wycenie obiektów przez rzeczoznawcę.

Reklama