Procedury bezpieczeństwa w czasie matur w kieleckim Elektryku dopięte na ostatni guzik

Data publikacji: 08.06.2020 09:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.06.2020. Kielce. Matura w Zespole Szkół Elektrycznych

08.06.2020. Kielce. Matura w Zespole Szkół Elektrycznych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawie 3,5 tys. abiturientów z kieleckich szkół egzaminem z języka polskiego rozpoczęło tegoroczną maturę. W Zespole Szkół Elektrycznych do dzisiejszego testu przystąpiło 196 absolwentów.

Jak mówi Małgorzata Paprocka-Woć wicedyrektor placówki, w związku z epidemią koronawirusa w ostatnich dniach trwały intensywne przygotowania do przeprowadzenia egzaminu.

- W związku z wymogiem zachowania 1,5 metrowej odległości od uczniów przygotowaliśmy dodatkowe sale, w których maturzyści będą pisać test. Wszystko zrobiliśmy zgodnie ze wszystkimi procedurami bezpieczeństwa - dodaje.

Małgorzata Paprocka-Woć podkreśla, że maturzyści mają obowiązek noszenia maseczek w czasie przemieszczania się na terenie szkoły, dodatkowo, aby rozładować tłok przed wejściem, absolwentom udostępniono cztery wejścia do budynku placówki.

- Maturzyści już na sali mogą zdjąć maseczkę. W przypadku egzaminu z języka polskiego uczniowie mają możliwość korzystania ze słowników, wówczas także muszą założyć maseczki - wyjaśnia.

Wicedyrektor podkreśla, że dla tej szkoły, największym wyzwaniem będzie trzeci dzień matur, kiedy absolwenci przystąpią do egzaminu z języka obcego. Wówczas test na poziomie podstawowym będzie przeprowadzony w 18 salach, natomiast do egzaminu na poziomie rozszerzonym potrzebne będzie 14 sal lekcyjnych.

Maturzyści z kieleckiego Elektryka, przed rozpoczęciem egzaminu w większości nie odczuwali stresu przed wejściem na salę. Niektórzy abiturienci obawiali się, że na maturze z języka polskiego mogą pojawić się tematy związane z „Lalką” Bolesława Prusa bądź „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza.

- Co będzie to będzie, jeśli egzamin zakończy się niepowodzeniem najwyżej się go poprawi. O dziwo jeszcze się nie stresuję tym, że za chwilę przystąpię do egzaminu, który zadecyduje o mojej przyszłości, stres pewnie pojawi się dopiero na sali - mówili abiturienci z Elektryka.

W województwie świętokrzyskim do matury przystąpiło 9637 maturzystów. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwał 170 minut. Po południu, o godz. 14.00, odbędzie się test z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Reklama