Procesje skromniejsze, ale będą

Data publikacji: 09.06.2020 11:27
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Boże Ciało. Procesja. Na zdjęciu: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz

Sandomierz. Boże Ciało. Procesja. Na zdjęciu: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
20.06.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W diecezji sandomierskiej mogą odbywać się procesje Bożego Ciała. Muszą one jednak mieć wymiar wyłącznie parafialny, a nie miejski czy gminny. Proboszczowie muszą też uzyskać zgodę powiatowego inspektora sanitarnego, a także zgłosić policji trasę procesji, aby zapewniła bezpieczeństwo na ulicach.

- Wierni mają obowiązek zachowania dystansu minimum dwóch metrów, albo zakrycia ust i nosa. Nie ma limitu osób, które mogą wziąć udział w tych uroczystościach - wyjaśnia ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej.

W Sandomierzu procesja parafii katedralnej rozpocznie się w bazylice po mszy o godzinie 10.30, której przewodniczyć będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz. Wierni przejdą na rynek starego miasta ulicą Mariacką i tą samą drogą wrócą do kościoła. Pierwszy ołtarz stanie pomiędzy siedzibą Kurii, a Pałacem Biskupim, następny przy figurze Matki Bożej na rynku, trzeci przy Domu Katolickim i ostatni na placu katedry.

W Klimontowie proboszcz parafii św. Józefa, ks. Henryk Henzel procesję zaplanował w tradycyjny sposób, czyli ulicami: Ogrodową, Gęsią, Osiecką, na rynek i ulicą Strażacką. Otrzymał zgodę od powiatowego inspektora sanitarnego na taki przebieg uroczystości. Zdaniem proboszcza, wychodząc na ulice miasta, łatwiej jest zachować bezpieczeństwo sanitarne.

Z tych samych powodów procesję ulicami miasta organizuje również parafia św. Bartłomieja w Staszowie. Tam dochodzi jeszcze problem małego placu przy kościele. Procesja wyjdzie z kościoła św. Ducha gdzie będzie pierwszy ołtarz, przejdzie do dwóch ołtarzy w rynku, a ostatni znajdować się będzie przy starym kościele św. Bartłomieja. Proboszcz ks. Szczepan Janas zaznacza, że procesja w tym roku nie będzie połączona tak jak zwykle z drugą parafią, ma skromniejszy wymiar z powodu epidemii.

W Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach procesja ograniczy się do terenu przy świątyni. Ojciec Artur Traczewski, kustosz sanktuarium powiedział, że zdecydowano się na taki wariant, ponieważ plac przykościelny jest duży i w sposób komfortowy można na nim zorganizować procesję stosując się do wszystkich wymagań sanitarnych. Ołtarze będą przygotowane zarówno przy starej świątyni, jak i przy nowej, na wysokości bocznych wejść do kościołów. Zajmą się tym parafianie- mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Każdego roku inna społeczność wiejska buduje ołtarze z okazji Bożego Ciała.

Decyzją biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, po mszach świętych w parafiach ma być wystawiany Najświętszy Sakrament do adoracji przez wiernych. Ma to związek z IV Kongresem Eucharystycznym, który odbywa się w diecezji sandomierskiej od grudnia ub. roku.

Reklama