Prof. Jacek Semaniak: chcemy, by GUM liczył się na arenie międzynarodowej [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 07.06.2021 07:41 / Data aktualizacji: 07.06.2021 09:32
Autor: Radosław Podsiadły , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar

07.06.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Kampus laboratoriów, które powstają w Kielcach to dla Głównego Urzędu Miar ogromny zastrzyk aparaturowy i innowacyjny - mówił na antenie Radia Kielce prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Gość porannej Rozmowy Dnia podkreślił, że jest to też bardzo dobry przykład decentralizacji urzędów państwowych na rzecz zrównoważonego rozwoju regionów.

- Mnie jako kielczanina cieszy to, że ta koncepcja będzie skutecznie realizowana w Kielcach z uwagi na to, że tego typu instytucja w każdym rozwiniętym kraju jest prawdziwym magnesem dla kapitału i gospodarki. Na pewno podobny scenariusz będzie realizowany w Kielcach - mówił prezes GUM.

- Współczesne wzorce to świat fizyki kwantowej, wyrafinowanych technologii, odnoszący się do bardzo szerokich zakresów zmienności różnego typu jednostek miar - podkreślał. Dlatego w jego ocenie instytucje metrologiczne to ośrodki o uznanym potencjale naukowym nie tylko we własnym kraju, ale również w wymiarze międzynarodowym. Podał przykład Narodowego Instytutu Standardów i Technologii w Stanach Zjednoczonych, który jest wiodącą instytucją tego typu na świecie. - Chcemy nawiązywać do takich dobrych wzorców - dodał.

Profesor Jacek Semaniak podkreślił, że realizacja postawionych celów będzie możliwa tylko dzięki wykwalifikowanej kadrze.

- W piątek o północy upłynął termin składania wniosków na cztery pierwsze stanowiska w laboratorium czasu i laboratorium masy. Wpłynęło kilkanaście zgłoszeń, wydaje się, że to są mocne aplikacje. Chcemy dobierać kadrę w sposób nieprzypadkowy, nie za wszelką cenę. To musi być kadra, która będzie budowała zasoby intelektualne GUM-u, a w przyszłości będzie budowała partnerstwo z instytucjami naukowymi i gospodarczymi - dodał. Część kandydatów będzie realizować jednocześnie tzw. doktoraty wdrożeniowe.

Dziś wicepremier Jarosław Gowin i minister edukacji Przemysław Czarnek wezmą udział w uroczystym podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Kampus powstaje na 11-hektarowej działce przy ulicy Wrzosowej. - To duża działka, która umożliwia rozwój infrastruktury, np. pomieszczenia mieszkalne, hotelowe, może mieszkania dla kadry - dodaje prof. Semaniak.

W ramach pierwszego etapu wybudowanych zostanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii i metrologii interdyscyplinarnej. Kampus ma stanowić zaplecze do prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych m.in. dla branży metalowo-odlewniczej, rolnictwa i medycyny.

Zakończenie budowy planowane jest na początek 2023 roku, a pełne uruchomienie działalności - na styczeń 2024 roku. W sumie koszt pierwszego etapu budowy kieleckiego kampusu GUM to około 200 mln zł.

Reklama