Prof. Pasiarski: szczepionka zabezpiecza przed powikłaniami

Data publikacji: 30.12.2020 11:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: dr hab. n. med. Marcin Pasiarski - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach

Na zdjęciu: dr hab. n. med. Marcin Pasiarski - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Kolejni medycy zachęcają do zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Profesor Marcin Pasiarski, wojewódzki konsultant ds. hematologii podkreśla, że szczepionka w 95 proc. zapewnia ochronę przed zachorowaniem.

- Przebieg infekcji koronawirusa jest całkowicie nieprzewidywalny, różny od dotychczasowych chorób zakaźnych, z którymi mieliśmy do czynienia. Bardzo często, bo w 80 a nawet 90 proc., infekcja przebiega bez objawów lub ma skąpe objawy. Jednak w tych przypadkach, które są objawowe, przebieg choroby jest bardzo ciężki - zwraca uwagę profesor Marcin Pasiarski.

Jak dodaje, szczepionka zabezpiecza przed wieloma, groźnymi wielonarządowymi powikłaniami po COVID-19.

- Te powikłania nie ograniczają się tylko do układu oddechowego, ale też do układu krążenia, wydalniczego, rozrodczego, centralnego układu nerwowego i układu pokarmowego. W związku z tym, trudno jest dziś przewidzieć u kogo takie powikłania mogą wystąpić. Mogą one być poważne, długotrwałe i prowadzić do całkowitego uszczerbku na zdrowiu - dodał profesor Marcin Pasiarski.

Póki co, szczepienia są dostępne dla tzw. grupy zero, czyli personelu medycznego, ale od połowy stycznia rozpoczną się już zapisy na szczepienia dla wszystkich pozostałych osób.

Reklama