Profesjonalni artyści od 20 lat malują Sandomierz. Powstała jubileuszowa wystawa [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 17.07.2021 15:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
17.07.2021. Sandomierz. Wystawa podsumowująca 20–lecie sandomierskich plenerów malarskich. Na zdjęciu (od lewej): dr  Danuta Stępień - ASP w Warszawie, Katarzyna Pisarczyk - dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, prof. Jerzy Nowosielski - ASP w Warszawie

17.07.2021. Sandomierz. Wystawa podsumowująca 20–lecie sandomierskich plenerów malarskich. Na zdjęciu (od lewej): dr Danuta Stępień - ASP w Warszawie, Katarzyna Pisarczyk - dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, prof. Jerzy Nowosielski - ASP w Warszawie
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Sandomierz w różnych odsłonach, widziany oczami artystów z całego kraju można oglądać w galerii Biura Wystaw Artystycznych. Wystawa otwarta w Sandomierzu podsumowuje 20-lecie plenerów malarskich w Domu Pracy Twórczej „Alicja”.

Katarzyna Pisarczyk, dyrektor BWA powiedziała, że wystawa przedstawia różne spojrzenia artystów na Sandomierz, a prace wykonane są w różnych technikach. Wśród uczestników plenerów oprócz artystów – malarzy są także konserwatorzy dzieł sztuki.

Jak powiedział prof. Jerzy Nowosielski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mimo upływu lat i powtarzających się plenerów Sandomierz cały czas daje natchnienie twórcom. - Każdego roku wszyscy starają się pokazać coś innego, nowego, dlatego tak chętnie się tu wraca - dodał profesor.

Maria Bieńkowska-Kopczyńska z Krakowa przyjeżdża na plenery do Domu Pracy Twórczej od 17 lat. Powiedziała, że najczęstszą inspiracją jest sam rynek, ratusz oraz Wisła, ale przedstawiana nie z bliska, tylko ze skarpy, skąd widoczny jest most na rzece i dwa brzegi. Sandomierz to także urokliwe uliczki i zaułki, również należące do ulubionych motywów uczestników pleneru.

Wszyscy nasi rozmówcy zgodnie podkreślali, że atmosfera stworzona przez Alicję Kaszyńską w jej Domu Pracy Twórczej ma ogromne znaczenie dla artystów i tworzonych przez nich prac.

Wystawę podsumowującą 20–lecie sandomierskich plenerów malarskich można oglądać do 8 sierpnia.

Reklama