Profesor Stanisław Góźdź na Liście 100 „Pulsu Medycyny”

Data publikacji: 12.03.2021 08:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
23.01.2020 Kielce. ŚCO. Profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

23.01.2020 Kielce. ŚCO. Profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, znalazł się na prestiżowej liście osób, które miały największy wpływ na rozwój polskiej medycyny i systemu ochrony zdrowia w 2020 roku. Ranking opracowała branżowy portal Puls Medycyny.

Jak przyznaje profesor Stanisław Góźdź, nie spodziewał się takiego wyróżnienia, ale to zasługa nie tylko jego samego, ale całego personelu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Medycyna, lekarz, to jest służba, to jest powołanie, praca zespołowa. Tu ocena jakości jest bezwzględna, nie ma na nią wpływu fakt, że ktoś jest profesorem, ktoś doktorem, a jeszcze ktoś inny lekarzem. Wszyscy poddajemy się ocenie jakościowej naszej pracy - mówi profesor Stanisław Góźdź.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii razem z Dolnośląskim Centrum Onkologii w lutym 2019 roku rozpoczęły pilotaż sieci onkologicznej, którego zadaniem miała być poprawa dostępności i jakości leczenia oraz koordynacja opieki nad pacjentem onkologicznym.

Z kolei kilka lat wcześniej ŚCO, jako pierwszy ośrodek onkologiczny w Polsce, wprowadził cytomammobus, czyli mobilną klinikę na kółkach, gdzie wykonywane są badania profilaktyczne dla kobiet. Profesor Stanisław Góźdź informuje, że pomimo pandemii cytomammobus cały czas jest w trasie, a wykonywanie w nim badań jest bezpieczne zarówno dla pacjentek, jak i pracującego w nim personelu.

- W obecnym czasie pandemii COVID-19 Świętokrzyskie Centrum Onkologii pracuje normalnie, nie zamyka się na pacjentów, a wręcz ich szuka i zaprasza na badania profilaktyczne. Niestety, wiele osób odczuwa lęk przed przyjściem do szpitala, ale ten lęk jest wyolbrzymiony. My każdego pacjenta przed przyjęciem badamy na obecność wirusa SARS-CoV-2, zachowane są też wszystkie procedury i obostrzenia sanitarne. Zapraszam do nas na badania, ponieważ COVID-19 nie przyniesie tyle szkód, co zaniechanie leczenia onkologicznego - podkreślił profesor Stanisław Góźdź.

O kształcie Listy 100 Medycyna i Listy 100 System Ochrony Zdrowia co roku decyduje kapituła konkursu, w skład której wchodzą eksperci w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia, a także redaktor naczelny Pulsu Medycyny. Kapituła analizuje zarówno dokonania naukowe kandydatów, jak i rozwiązania w zakresie organizacji ochrony zdrowia oraz ich wpływ na sferę społeczną. Pod uwagę brana jest również reputacja zawodowa i wpływy w środowisku.

Profesor Stanisław Góźdź jest specjalistą neurologii, radioterapii i onkologii. Jest również wiceprezesem Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, członkiem krajowej Rady ds. Onkologii, kierownikiem Katedry Onkologii Klinicznej Collegium Medicum UJK. Stanisław Góźdź jest także konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii.

W rankingu Pulsu Medycyny w kategorii Lista 100 System Ochrona Zdrowia zajął trzecie miejsce, a w kategorii Lista 100 Medycyna - 57.

PULS MEDYCYNY. LISTA STU 2020 - MEDYCYNA

PULS MEDYCYNY. LISTA STU 2020 - SYSTEM OCHRONY ZDROWIA

Reklama