Profilaktyka 40 plus. Warto skorzystać

Data publikacji: 07.10.2021 15:23
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 11.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dużym zainteresowaniem cieszy się w Kielcach rządowy projekt „Profilaktyka 40 plus”. Jest on przeznaczony dla osób od 40. roku życia, które bezpłatnie chciałyby skontrolować stan swojego zdrowia.

Pacjenci mogą skorzystać z szeregu badań. To m.in. morfologia krwi, stężenie cholesterolu, glukozy we krwi, poziom kreatyniny, próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała, obliczenie wskaźnika masy ciała, czy ocena miarowości rytmu serca, przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak dodaje, by móc skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, trzeba wypełnić ankietę poprzez Internetowe Konto Pacjenta i wówczas system automatycznie wygeneruje skierowanie na badania.

- Natomiast te osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą zadzwonić na infolinię pod numer telefonu 22 735 39 53. Pod tym numerem dyżuruje nasz konsultant. Przy jego pomocy wypełniana jest ta ankieta. Jeżeli pacjent odpowie na wszystkie pytania, wówczas przy pomocy konsultanta te dane trafiają do centrum e-zdrowie i po dwóch dniach wygenerowane zostanie  elektroniczne skierowanie, wyjaśnia Beata Szczepanek.

W dalszej kolejności pacjent musi określić, w której placówce chce mieć wykonane badania i skontaktować się z nią, by umówić termin wizyty. W naszym regionie jest kilkadziesiąt placówek, w których można wykonać takie badania. Jak dodaje Beata Szczepanek, widać już pierwsze efekty programu.

- Tylko w jednej z kieleckich przychodni, dzięki tym badaniom lekarze wykryli pięć przypadków cukrzycy u osób, które nie miały żadnych objawów choroby. Wykryto również kilkadziesiąt przypadków podwyższonego cholesterolu - mówi Beata Szczepanek.

Dużym zainteresowaniem program „Profilaktyka 40 plus” cieszy się wśród pacjentów Centrum Medycznego Zdrowie. Jak informuje Michał Bator, dyrektor operacyjny w tej placówce, dotychczas z badań skorzystało prawie 1,5 tys. osób.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Do końca października, nasze grafiki wypełnione są w 80 proc. Widać, że mieszkańcy regionu i nasi pacjenci chcą korzystać z tego programu. To pakiet badań, który obrazuje kompleksowy stan zdrowia. Jeżeli wynik któregoś z badań jest wątpliwy, wówczas po konsultacji z lekarzem, pacjent jest kierowany na dodatkowe badania - dodał Michał Bator.   

Zainteresowanie badaniami jest coraz większe także w PZU Zdrowie Centrum Medycznym Artimed w Kielcach, przyznaje lekarz z tej przychodni, Sebastian Kędzierski.

- Pierwsi pacjenci zgłosili się już do nas na interpretację wyników. To bardzo dobrze zorganizowany program i dobra lekcja na temat tego, co mogę w swoim życiu zmienić, czy co należałoby poprawić, by zachować zdrowie na dłużej - dodał Sebastian Kędzierski.

Badania w ramach rządowego projektu „Profilaktyka 40 plus” wykonywane są od 1 lipca do końca tego roku.

 

Reklama