Program jest, ale nie ma szczepionek

Data publikacji: 06.10.2021 14:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielczanie powyżej 55. roku życia mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Miasto po raz 15. rozpoczęło realizację tego programu profilaktycznego. Z kolei seniorzy po 75. roku życia mogą się zaszczepić przeciw grypie w ramach programu rządowego. Problem w tym, że nie we wszystkich przychodniach preparat jest dostępny.

Szczepionek nie ma np. w Świętokrzyskim Centrum Medycznym Artmedik. - Pierwsza dostawa, którą zamawialiśmy, to było 20 szczepionek i one zostały już spożytkowane. Chcielibyśmy zwiększyć zamówienie, ale otrzymaliśmy informację o problemie z dostępnością do szczepionki. Nie ma jej w aptekach, ani też w hurtowniach. Dlatego na razie czekamy na informacje, czy te szczepionki będą. Natomiast w stosunku do ubiegłego roku nie zauważyłam zwiększonego zainteresowania tą formą profilaktyki - mówi Agnieszka Nawrot, dyrektor przychodni.

- Także w Centrum Medycznym Zdrowie szczepionki dla osób powyżej 55. roku życia na razie nie są dostępne - informuje Michał Bator, dyrektor operacyjny w tej przychodni. - Wszystkie szczepionki, które dostaliśmy z programu urzędu miasta zostały już rozdysponowane. Czekamy na kolejną partię, ale oczywiście cały czas przyjmujemy zapisy na szczepienie. Natomiast posiadamy szczepionki, które otrzymujemy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, przeznaczone dla osób powyżej 75. roku życia, personelu medycznego, farmaceutów, nauczycieli i pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Te szczepionki dojechały do nas w poniedziałek - dodał Michał Bator.

Z kolei w Przychodni Rodzinnej „Medica” Na Stoku w Kielcach szczepionki są dostępne, ale w przypadku szczepionek dla osób powyżej 55. roku życia zamawiane są one z tygodnia na tydzień.

W Polsce na grypę szczepi się zaledwie 4 proc. społeczeństwa, podczas gdy w innych krajach europejskich jest to nawet 70 proc. populacji. Tymczasem w regionie gwałtownie wzrasta liczba chorujących na grypę. Czy jest skuteczny sposób na przekonanie osób niezaszczepionych, by skorzystały z tej formy profilaktyki? O tym będziemy rozmawiać w Punktach Widzenia. Początek audycji o godz. 16.30. Zachęcamy do włączenia się w dyskusję. Telefon do naszego studia - 41 200 20 20.

CZY JEST SKUTECZNY SPOSÓB NA PRZEKONANIE OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH, BY SKORZYSTAŁY Z TEJ FORMY PROFILAKTYKI?
TAK
NIE

Reklama