Projekty kolejowe ze świętokrzyskiego są na dobrym torze

Data publikacji: 24.11.2020 14:33
Autor: Aneta Cielibała-Gil / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dwa projekty kolejowe z naszego regionu zostały zakwalifikowane do drugiego etapu programu Kolej Plus. Chodzi o inicjatywy przygotowane przez gminę Jędrzejów oraz samorząd województwa świętokrzyskiego.

Projekt gminy Jędrzejów dotyczył budowy przystanków kolejowych na trasie Jędrzejów-Kielce. Chodziło o dwie lokalizacje: w Podchojnach i Mnichowie. Ten projekt został okrojony w trakcie oceny formalnej. Wątpliwości pojawiły się co do przystanku w Mnichowie, który był oddalony od pierwszych zabudowań. Dlatego wniosek musiał być ograniczony do Podchojn - dodaje burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

- Mamy teraz 12 miesięcy na opracowanie dokumentów, które będą oceniane w kolejnym etapie. Ta informacja bardzo nas cieszy, ponieważ wiele osób będzie mogło korzystać z nowego przystanku. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ jest to alternatywa dla mieszkańców którzy nie zawsze mogą liczyć na prywatne połączenia autobusowe - dodaje. 

Kolejny projekt został złożony przez samorząd województwa świętokrzyskiego. 

- Obejmuje on przygotowanie wspólnie z województwem łódzkim dokumentacji dotyczącej modernizacji linii kolejowej nr 25 od Tomaszowa Mazowieckiego aż do Skarżyska-Kamiennej - mówił Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

- Teraz samorządy muszą opracować wstępne założenia planistyczne, by konsekwentnie zmierzać do realizacji zadań, które ograniczą wykluczenie komunikacyjne i poprawią dostęp mieszkańców do kolei - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jednym z warunków realizacji projektu będzie deklaracja uruchomienia minimum czterech par pociągów na dobę na nowej lub zmodernizowanej linii.

W programie Kolej Plus 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.

Wartość programu to około 6,6 mld zł z czego 5,6 mld zł to środki z budżetu państwa. Pozostały ok. 1 mld zł to pieniądze, które będą musiały wyłożyć samorządy.

Program ma zostać zrealizowany do roku 2028.

Reklama