Prokuratura oskarżyła dwie osoby o pożar wysypiska w Nowinach

Data publikacji: 02.07.2021 07:44
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.04.2020 Sitkówka-Nowiny. Pożar składowiska odpadów. Wybuch beczki z chemikaliami

19.04.2020 Sitkówka-Nowiny. Pożar składowiska odpadów. Wybuch beczki z chemikaliami
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prokuratura Okręgowa w Kielcach skierowała do Sądu Rejonowego w Kielcach akt oskarżenia wobec dwóch podejrzanych o podpalenie składowiska odpadów w Nowinach.

Prokuratura od kwietnia 2020 r. nadzorowała śledztwo w tej sprawie prowadzone przez policję. W toku postępowania, na podstawie m.in. wyników oględzin miejsca zdarzenia, zeznań świadków, opinii biegłych, m.in. z zakresu pożarnictwa, ustalono, że pożar powstał w wyniku celowego podpalenia, którego dokonały dwie osoby.

Był on olbrzymim zagrożeniem dla mienia, życia i zdrowia wielu osób, które mieszkały w pobliżu i trzeba było je ewakuować. Zniszczeniu lub uszkodzeniu w pożarze uległy m.in. budynki mieszkalne i gospodarcze, pojazdy mechaniczne, a łączna kwota strat to ponad 1,4 mln zł. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 36 jednostek straży pożarnej.
 
We wrześniu zeszłego roku zatrzymano obu sprawców pożaru, których ustalono na podstawie zebranego materiału dowodowego. Okazali się nimi 24-letni Patryk B. i 27-letni Patryk B., mieszkańcy jednej z podkieleckich miejscowości. Prokurator przedstawił im zarzut spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu o wielkich rozmiarach. Na wniosek prokuratora zostali też tymczasowo aresztowani.

W marcu prokurator zmienił areszt na dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Reklama