Prywatny skansen w Mircu. Właściciele zachęcają do zwiedzania

Data publikacji: 16.08.2020 08:02
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.08.2020 Mirzec. Prywatny skansen

16.08.2020 Mirzec. Prywatny skansen
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jak pasję przekuć w miejsce pełne wartości regionalnych? Sposób na to znalazła Alicja Dudek z Mirca, która w swoim domu urządziła prywatny skansen.

Setki przedmiotów, które niegdyś służyły na co dzień w gospodarstwach domowych, a teraz są świadectwem przeszłości znalazły przystań w „domku wspomnień” - tak nazywa to miejsce pomysłodawczyni. Alicja Dudek mini skansen urządziła w swoim rodzinnym domu. Obok stoi już nowy budynek, w którym mieszka jej rodzina, a stare mieszkanie przez kilka lat stało puste.

- W ciągu kilku tygodni udało mi się zagospodarować pokój z kuchnią oraz sień i komorę. Każde z tych pomieszczeń ukazuje sprzęty, jakie przed laty były tu na porządku dziennym.
W komorze stoją szklane butelki i gliniane garnki, w kuchni zachował się piec kaflowy ze sprzętami kuchennymi, maszyna do szycia i stare makatki. Na honorowym miejscu znajduje się jedna z najstarszych. Widnieje na niej napis „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi”.

- Nie jest to przypadek. Urządzenie tego miejsca było możliwe dzięki pomocy mojego męża Szymona, który odnowił dom, a później cierpliwie remontował meble, wbijał gwoździe na kolejne obrazki i porządkował ze mną zbiory - mówi Alicja Dudek.

Najbliższe sercu przedmioty znajdują się jednak w domu, w którym mieszka pani Alicja. To m.in. lustro, które jej mama, repatriantka ze Wschodu, przywiozła z ziem odzyskanych.

Udało się także zrekonstruować strój mirzecki, który charakteryzuje się poprzecznymi pasami i pliską, którą wykończony jest gorset. W planach jest jeszcze zagospodarowanie starej stodoły.

Alicja Dudek zaprasza do zwiedzania szczególnie dzieci i młodzież, aby mogli poznać życie sprzed kilkudziesięciu lat.

Tagi do tego wpisu
Reklama