Przebudowa dworca PKP w Kielcach i pierwszy problem [WIZUALIZACJA]

Data publikacji: 21.07.2021 20:30
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
22.06.2021. Kielce. Dworzec PKP

22.06.2021. Kielce. Dworzec PKP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak dowiedziało się TVP3 Kielce - nie będzie planowanego na jutro otwarcia ofert na przebudowę dworca PKP w Kielcach. Termin został przesunięty na 9 sierpnia.

- Z uwagi na liczne zapytania przetargowe termin składania ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych dotyczący przebudowy dworca Kielce został wydłużony - wyjaśnia Bartłomiej Sarna z PKP S.A

 
Zmian będzie wiele i dotyczyć będą zarówno wnętrza budynku, jak i jego otoczenia. Modernizacja zakłada m.in. odkrycie, naprawę i izolację tunelu. Jak podaje portal transport-publiczny.pl, duże zmiany czekają także wnętrze budynku, gdzie zostaną usunięte ściany konstrukcyjne oraz wstawione nowe słupy żelbetowe.
 
Wewnątrz zaprojektowano reprezentacyjny hol, a w samej hali dworca znajdą się kasy, toalety, centrum obsługi pasażera, poczekalnie i lokale komercyjne. Toalety przewidziano także w podziemiach dworca. Pierwsze piętro zostanie przeznaczone na pomieszczenia administracji dworca oraz pod wynajem dla urzędu miasta. Na II piętrze znajdą się pomieszczenia Polregio. Skrzydła boczne będą miały na funkcje komercyjne – przede wszystkim biurowe. W południowym skrzydle znajdzie się Straż Ochrony Kolei, a w północnym - Polregio.
 
Fasada odnowionego budynku będzie szklana, przy czym zmiana wyglądu elewacji - z uwagi na to, że obiekt znajduje się w ewidencji zabytków - będzie podlegała uzgodnieniom z konserwatorem zabytków. Cały obiekt zostanie też docieplony wełną mineralną.
 
Planowana modernizacja stacji Kielce obejmie również przebudowę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
 
Firmy zainteresowane przeprowadzeniem prac miały pierwotnie czas na złożenie oferty do czwartku (22 lipca) termin ten z uwagi na liczne zapytania został przesunięty do 9 sierpnia 2021 r. Wykonawca na przeprowadzenie prac będzie miał 17 miesięcy. Remont ma zostać przeprowadzony m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu. Ma kosztować około 30 mln zł.


Tagi do tego wpisu
Reklama