Przecięto wstęgę. Droga z Kozubowa do Sypowa uroczyście otwarta

Data publikacji: 07.10.2021 19:30
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2021. Oddanie do użytku drogi na odcinku Kozubów-Sypów w powiecie pińczowskim

07.10.2021. Oddanie do użytku drogi na odcinku Kozubów-Sypów w powiecie pińczowskim
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Droga na odcinku Kozubów-Sypów w powiecie pińczowskim została uroczyście oddana do użytku. Jej przebudowa była możliwa dzięki rządowej dotacji.

Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski podkreślił, że to jeden z wymagających, a jednocześnie najpiękniejszych odcinków z 330 kilometrów dróg w powiecie. Ogólny stan drogi był fatalny, stąd decyzja o jej remoncie.

- Udało się wyremontować ponad czterokilometrowy odcinek jednej z ważnych dróg w powiecie. Kosz inwestycji to ponad 1,1 mln zł z czego 908 tys. zł - 80 proc. to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, pozostała część kwoty to wkład własny powiatu i gminy Pińczów, po 113 tys. zł - mówił.

Trasa jest stroma, z dużą liczbą zakrętów, wiedzie wzdłuż lasu. W ramach prac została położona nowa nawierzchnia z obustronnymi poboczami. Wzmocniono i utwardzono przydrożne rowy.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski cieszy się, że samorządy korzystają z rządowego programu. Dzięki niemu poprawia się infrastruktura drogowa.

- W tej chwili procedujemy kolejny nabór na przyszły rok. Do podziału jest 100 mln zł na województwo, na tzw. zadania jednoroczne, 30 mln. zł na wieloletnie. Polski Ład również przyjmuje zgłoszenia drogowe i tam dofinansowanie może być znacznie większe - zaznaczył.

Dla mieszkańców Pińczowa oddany odcinek trasy jest najkrótszą drogą w stronę Krakowa. Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa zaznaczył, że inwestycja z pewnością poprawiła bezpieczeństwo zmotoryzowanych.

- Liczę na dalszą współpracę z Powiatowym Zarządem Dróg i starostwem. Jest jeszcze wiele odcinków dróg m.in. w Kowali, Krzyżanowicach, Leszczach do remontu. Liczę, że dalej będziemy wspólnie działać w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego mieszkańców całego powiatu - dodał.

Wykonawcą było kieleckie przedsiębiorstwo „Fart”. Dodajmy, że tylko w ubiegłym roku ze znacznym rządowym dofinansowaniem, Starostwo Powiatowe w Pińczowie wyremontowało 22 km dróg.

Reklama