Przeciwciała COVID-19 mogą być obecne w organizmie nawet pięć miesięcy

Data publikacji: 28.09.2020 08:56
Kategoria: Zdrowie /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Naukowcy z Portugalii badający odporność na COVID-19 wykazali, że przeciwciała tej choroby mogą być obecne w organizmie ludzkim przez pięć miesięcy - dłużej, niż wynika z wcześniejszych badań.

Wnioski te, pochodzące z portugalskiego badania, opublikował m.in. lizboński portal „Observador”. W ramach tego badania przeanalizowano ponad 210 pacjentów portugalskich szpitali. Naukowcy ustalili, że we krwi większości pacjentów, którzy przebyli COVID-19, przeciwciała mogą być obecne jeszcze po 150 dniach od momentu zdiagnozowania infekcji koronawirusa.

Naukowcy ci potwierdzili zarazem, że najkrócej trwająca obecność przeciwciał COVID-19 wynosiła 40 dni od momentu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wnioski z badania na portugalskich pacjentach przedstawiono już władzom Światowej Organizacji Zdrowia. Niebawem zostaną opublikowane w jednym z międzynarodowych pism naukowych - poinformował szef zespołu badawczego Marc Veldhoen z Instytutu Medycyny Molekularnej, wchodzącego w skład Uniwersytetu Lizbońskiego.

Veldhoen wskazał, że w trakcie przeprowadzonego w Lizbonie badania nie udało się ustalić przyczyn „dłuższej lub krótszej obecności przeciwciał we krwi” pacjentów.

Portal „Observador” przypomniał wyniki innego badania, opublikowanego na początku września w amerykańskim piśmie naukowym „New England Journal of Medicine”. Wynika z niego, że przeciwciała COVID-19 występują w organizmie ludzkim przez co najmniej cztery miesiące.

Tagi do tego wpisu
Reklama