Przed maturą obowiązkowe badania na koronawirusa

Data publikacji: 01.06.2020 11:40
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.06.2020 Staszów. Konferencja dotycząca badań na koronawirusa dla nauczycieli. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Józef Żółciak - starosta staszowski

01.06.2020 Staszów. Konferencja dotycząca badań na koronawirusa dla nauczycieli. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Józef Żółciak - starosta staszowski
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

250 nauczycieli oraz innych pracowników szkół prowadzonych przez powiat staszowski, którzy będą pracowali podczas matur zostanie przebadanych na obecność koronawirusa.

Poinformował o tym poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości na konferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Staszowie. Powiedział, że jest to odpowiedź na zapotrzebowanie wyborców, którzy zasygnalizowali mu taką potrzebę w obawie o zdrowie swoich dzieci. 

- Na pewno jest to duży wysiłek organizacyjny, ale każdy z nas zatroskany jest teraz o dobro publiczne. To badanie będzie temu służyć, najważniejsze w  tym przedsięwzięciu jest to, że udało się nawiązać współpracę z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym, które przebada próbki. Dzięki temu matury będą się odbywały w poczuciu bezpieczeństwa dla uczniów, nauczycieli i rodziców - powiedział poseł Krzysztof Lipiec.

Starosta staszowski Józef Żółciak poinformował, że pobieranie wymazów do badań najprawdopodobniej będzie się odbywać w poszczególnych szkołach, w których nauczyciele będą umówieni na określoną godzinę dzięki czemu zachowane będą warunki bezpieczeństwa.

- Wymazy pobierać będą żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Staszowie. Badania rozpoczną się najpóźniej w środę - dodał.

Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim powiedział, że po dostarczeniu wymazów do laboratorium wyniki będą gotowe w ciągu 24 godzin. Dodał, że pracownicy traktują swoje obowiązki jako misję, pracują na 3 zmiany.

Od 23 marca w Podzamczu Chęcińskim przebadano ponad 12 tys. testów na COVID-19.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne pozyskało na te badania pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie ponad 4,3 mln złotych.

Badania nauczycieli i pracowników oświaty przed maturą będą realizowane także w powiecie starachowickim oraz w Kielcach.

01.06.2020 Staszów. Konferencja dotycząca badań na koronawirusa dla nauczycieli. Na zdjęciu (od lewej): Łukasz Madej - koordynator laboratorium w Podzamczu Chęcińskim, Marcin Zawierucha - dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Józef Żółciak - starosta staszowskiFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama